HRYCHEATYTRAINERYNÁVODYPREKLADYCD OBALYWALLPAPERYSCREENSHOTYDOWNLOAD

OSTATNÉ
KALENDÁR
FÓRUM
FIRMY
TOP 10

KÚP SI HRU
UŽÍVATEĽ
Prihlásiť
Registrácia


Užívatelia
Hry v obchode
Zlacnené hry

ABCgames
Kontakt, RSS, Spolupráca
ŠTATISTIKY
Hry:
Cheaty:
Trainery:
Návody:
Preklady:
CD obaly:
Wallpapery:
Screenshoty:
Download:
19549
5452
5063
1426
1599
7137
5378
11225
1687

Online 104705 užívateľov

Návody > S.T.A.L.K.E.R.: Call of Pripyat


Zobrazení:110326
Autor návodu:Andrej Eperješi, ABCgames.sk

Po výbuchu atómovej elektrárne sa v okolí Chernobylu vytvorila Zóna, ktorá je plná rádioaktívnych oblastí, dravých mutantov a nebezpečných anomálií rôznych druhov - proste nebezpečné miesto pre život, ktoré obkolesila armáda a dozerá na to, aby Zóna zostala uzavretá, jej nebezpečenstvá nech zostanú vnútri a vonkajší svet nech je pred ňou chránený. No napriek tejto ochrane Armády je v Zóne mnoho ľudí tvoriacich rozličné skupiny, ktoré sledujú svoje vlastné ciele. V zóne sú rozšírení stopári, ktorí si hovoria Stalkeri. Tí sa snažia v Zóne získavať cenné artefakty a zbohatnúť na nich. Okrem nich sú tu členovia skupiny Čisté Nebo, ktorí sa snažia odhaliť tajomstvá zóny a skúmajú ju, skupina Sloboda, ktorá sa snaží o liberálnu koexistenciu so Zónou, skupina Povinnosť, ktorá sa snaží nastoliť v Zóne vlastný poriadok, aby mohli Zónu zničiť, Banditi, ktorí sa snažia priživiť na ostatných, Žoldnieri, ktorí skupinám ponúkajú svoje služby a napokon skupina Monolit, ktorí pracujú pre centrálne vedomie elektrárne.
Centrum zóny bolo dlho neprístupné kvôli zariadeniu, ktoré zabíjalo mysle tých, ktorí sa tam priblížili. Stalker menom Strelec sa dostal až do centra a toto zariadenie odpojil a tak sa teraz mohli všetky skupiny rozbehnúť z okrajových zón ďalej. Vláda sa rozhodla preskúmať teraz už prístupnú oblasť, zmapovať ju a obsadiť elektráreň. Pripravená akcia však nevyšla podľa očakávaní a päť helikoptér Stingray havarovalo. Vy tentokrát nie ste Stalker, hoci ste ním kedysi boli a nadobudli tak skúsenosti. Teraz ste však už ukrajinský agent major Alexander Degtyarev poverený vypátraním príčiny havárie helikoptér. Vystupovať budete v utajení ako bežný Stalker. Preto vás vysadia v okrajovej zóne ráno okolo deviatej len s bežnou Stalkerskou výbavou. Vašou prvou a po dlhú dobu aj jedinou hlavnou úlohou je preskúmať miesta havárií.

Hoci je to už tretia hra a séria má značnú popularitu, vzhľadom na vychytanie väčšiny chýb a lepšiu prepracovanosť mne osobne prišlo Volanie Pripyatu najlepšou hrou z prvých troch Stalkerov. V hre inak platia pravidlá rovnaké ako v predošlých, takže si sledujte váhu predmetov čo nosíte, nech sa nepreťažíte, používajte kvalitné zbrane, aby sa vám pri boji nezasekávali, majte nejaké to jedlo, keď príde hlad, prebytočné veci (najmä antiradiačné lieky a lekárničky, či jedlo) si ukladajte v krabiciach v úkrytoch (zbytočné zbrane predávajte. Poškodené vyhadzujte, neoplatí sa opraviť a potom predať. Opraviť len pokiaľ chcete používať vy), dávajte si pozor na anomálie (tepelné, chemické, elektrické, gravitačné) a rádioaktivitu, hľadajte artefakty (objavia sa len s pomocou detektora, inak ich nenájdete, aj keby ste na nich stáli. Máte tu štyri typy detektorov, čím lepší, tým ľahšie hľadanie. U Bearda v prvej oblasti Zaton môžete prijímať aj úlohy s hľadaním konkrétnych artefaktov a predávať mu ich potom za zvýhodnené ceny. Pre seba si kontrolujte negatívne vplyvy, teda rádioaktivitu, či vám to vyváži pozitívne vplyvy artefaktu) a sledujte aj novinku, ktorou sú Emisie.
Emisia sa vám vždy objaví ako úloha. Dostanete varovanie, že sa treba ukryť. Stačí sa ukryť v hociakej budove s pevnými stenami (takže jaskyňa, tunel, fabrika), tak prerušte momentálnu akciu a choďte sa skryť. Emisia je niečo ako búrka, akurát že zabíja ľudí. Netrvá to dlho, máte istý čas na ukrytie, než prepukne na plno. Keď prepukne, trvá to chvíľu a potom ako oznámenie o splnení úlohy dostanete správu, že emisia skončila a vy sa môžete vrátiť na povrch. Prežiť emisiu môžete len s použitím anabiotík, čo sú dosť vzácne lieky, ale občas na ne narazíte.A. Zaton


1. Bezpečné miesto: Dostaň sa do Skadovsk

Vydajte sa vpred smerom ako ukazuje šípka a po pár desiatkach metroch narazíte na skupinku Stalkerov. Pohovorte si s nimi. Spýtajte sa na najbližší stalkerský tábor a odporučia vám Skadovsk. Spýtajte sa ho tiež na havarované helikoptéry. Jednu videli ako havarovala na plošine v južnej časti Zatonu. No je problém sa tam dostať, ale mohol by to vedieť niekto menom Noah (úloha „Dostať sa na plošinu“). Môžete sa spýtať aj na prácu a odporučia vám v Skadovsku vyhľadať Bearda, obchoduje s artefaktmi a vraj je to správny chlapík. V rámci noviniek opäť spomenú Noaha, ktorý robí na nejakom šialenom projekte archy pre záchranu stalkerov. Po dohovorení sa vydajte smerom k táboru, ktorý vám spomenuli. Je to loď, ktorá uviazla v močiari, keď oblasť prišla o rieku. Už z kopca poniže Stalkerov ju môžete v diaľke vidieť. Dobehnite k nej. Cestou vás môžu otravovať nejakí mutanti. Pri vstupe na loď schovajte zbraň a až tak môžete vstúpiť (ostatní tam zbrane môžu mať, len vám akosi neveria). Vstupom na loď je táto úloha splnená. Je to vedľajšia úloha, ale poskytne vám základ pre túto oblasť. V lodi nájdete miesto na spanie, vlastnú truhlicu, obchodníka, medika, technika, sprievodcu a ľudí, čo vám zadávajú úlohy.


2. Stingray 5 (hlavná úloha)

Toto je hlavná úloha, ktorú máte od začiatku hry. Keď ste sa už oboznámili so Zatonom, môžete vyraziť hľadať havarované helikoptéry. Stingray 5 havaroval v močiari, tak sa tam vydajte. V močiari môžete nájsť artefakty, ale je tam chemické zamorenie vody a aj anomálie. Čo sa týka helikoptéry, tak k nej sa dostanete zo zadnej strany močiara po prírodnom chodníku (na ktorom sú tiež anomálie). Za helikoptérou je krabica s výbavou. Prezrite si vrtuľník a zistíte, že mu skratovala elektronika. Musíte zistiť, že prečo.


3. Stingray 2 (hlavná úloha)

Ďalšia súčasť hlavného príbehu, druhá havarovaná helikoptéra. Tá je v Železnom Lese. Je to veľký dvor s rozvodnými kovovými vežami v juhozápadnej oblasti Zatonu. Medzi rozvodnými vežami sa tu preháňajú elektrické anomálie a narazíte medzi nimi aj na dva artefakty. Tiež sú tu aj gravitačné anomálie, ktoré po vás vrhajú predmety v oblasti, ale sú viac-menej neškodné. Tie sú najmä pri helikoptére. V kabíne nákladiaku pred vstupom na severe je munícia. V malej budove na juhozápadnej strane dvora je v prvej miestnosti v stole pištoľ Black Kite a pár nábojov. Je tam aj vstup do podzemia, no teraz sa tam nedostanete. Medzi vežami je havarovaný vrtuľník, ktorý preskúmajte. Sú pri ňom aj traja mŕtvi vojaci, ktorých môžete obrať. Pri prehliadke vrtuľníka zistíte, že vojaci zomreli ešte vo vzduchu a zrútil sa preto, že ho nik nepilotoval. Nájdete tam aj mapy.


4. Mapy oblasti: Nájdi niekoho, koho by mohli zaujímať

Pri prieskume vrtuľníka Stingray č.2 ste našli mapy oblasti s vyznačenými konkrétnymi miestami. Vráťte sa do Skadovsk a dajte mapy Pilotovi, ktorý je ochotný vás previezť do oblasti Jupiter za 3000 rubľov. Keď mu dáte tieto mapy, zníži pre vás cenu na 1000 rubľov.


5. Stingray 3 (hlavná úloha)
6. Dostaň sa na plošinu: Zisti, ako sa tam dostať od Noaha


Keď ste sa v oblasti vypytovali na vrtuľníky, tak ste zistili, že jeden je na plošine a Noah by vám mohol poradiť, ako sa tam dostať. Ten býva v starej bárke, ktorá je južne od Skadovsk. Keď otvoríte dvere, stojte bokom, pretože je dosť paranoidný a hneď vystrelí. Ale viac na vás neútočí, tak neútočte ani vy. Oslovte ho a povedzte mu, že ste Stalker, inak sa s vami nebude zhovárať. Spýtajte sa ho na helikoptéru, ako sa dostať na plošinu a požiadajte ho, aby vám ukázal cestu. Presuniete sa k Vypálenému statku a tam vám ukáže, ako prejsť nebezpečnou oblasťou a skočí do anomálie. Nasledujte ho, prejdite pomedzi konár a dosku, zahnite doľava popri spálenom kuse stromu a pomedzi sud a spálený strom. Na konci skočte do priestoru pred vami ako Noah.
Teleportačná anomália vás presunie na plošinu. Je to vyvýšená oblasť nad cirkusovou anomáliou, kam by ste sa inak nedostali. Na plošine je jaskyňa, v ktorej je niekoľko Snorkov a dve telá vojakov. Pri vrtuľníku je pri strome medzí ním a jaskyňou telo tretieho vojaka. Inak len zájdite k vrtuľníku a preskúmajte ho. Zistili ste, že zlyhali oba motory. Pri prieskume ste tiež odhalili tri evakuačné pozície. Jedna je v Zatove, jedna v Jupiteri a tretia v Pripyati. Z plošiny už len zbehnite dole do oblasti Zatovu.


7. Evakuačná pozícia: Preskúmaj pozíciu B2 (hlavný príbeh)

Po preskúmaní Stingraya č.3 ste odhalili tri evakuačné pozície. Jedna z nich, B2, je v Skadovsk. Zájdite tam a spýtajte sa Bearda na nezvestných vojakov. Neboli tu, treba hľadať ďalej.


8. Zvláštny fenomén: Nájdi zdroj žiary pri stanici riečneho rýpadla

Túto úlohu vám zadá obchodník Beard, obchodník zo Skadovsk. Stalkeri videli zvláštny úkaz, dosť zvláštny aj na túto oblasť a chcel by, aby ste to prešetrili. Vydajte sa k riečnemu rýpadlu (Dredge Station) a majte aj niečo proti radiácii, ako vás varoval Beard. Je to loď s pár člnmi nachádzajúca sa mierne severovýchodne od Skadovsk. V zadnej časti za loďou, pri potrubí sú anomálie s artefaktom (Jellyfish). Inak vyjdite na loď. Vzadu je rebrík vedúci na palubu, no je to cesta cez vodu a pomedzi anomálie. Ak ste vpredu, tak prejdite do zadnej časti lode. Môžete po palube, no ohrozuje vás tam anomália, tak vyjdite na schody, preskočte na kovovú plošinu a z nej dole na palubu, čím sa dostanete za anomáliu. Vzadu podlezte potrubie a za ním vylezte hore rebríkom na plošinu nad potrubím, ktoré ste podliezli. Z nej skočte dierou v stene do lode.
Prejdite chodbou vpred a po schodoch hore do riadiacej kabíny. Tam zistíte, že z kormidla lode sa stal artefakt (Altered Wheel), tak si ho vezmite. Vyjdite von. Zbehnite o kabínu nižšie a tam skočte do chodby napravo, nie do tej, ktorou ste prišli. Táto vás dovedie na palubu a von na prednú časť lode.
Vonku vás osloví stalker Tuna. Povie vám, že jeho kamoš je vážne chorý a na vyliečenie potrebuje tento artefakt. Tuna je podvodník a klamár. Môžete mu artefakt dať. Vezme ho a hneď sa rozbehne preč. Môžete ho sledovať, ide do Skadovsk a tam máte namierené aj vy oznámiť Beardovi čo ste zistili. Tam uvidíte, že Beardovi váš artefakt predá. Ak ho oslovíte, tak vám len povie, že ste dôverčivý hlupák. Povedzte o tom Beardovi a misia je tým zrušená, pretože Beard sa do toho pliesť nechce. Neutralita je tu tak silná, že ak zabijete Tunu po odchode z tábora, tak vás tam nevpustia počas poplachu.
Ak mu poviete, že artefakt máte, ale nedáte mu ho, alebo ak budete klamať, že ho nemáte, tak vás po pár krokoch Tuna a jeho dvaja spoločníci napadnú. Zabite ich a vráťte sa do Skadovsk. Sami odovzdajte artefakt Beardovi a dostanete za odmenu 3000 rubľov a polohu ukrytých zásob.


9. Traja priatelia: Zisti, čo sa stalo s Bargem a Jokerom

Na poschodí lode Skadovsk je technik Cardan. Dajte mu dve fľaše vodky a rozhovorí sa o svojich dvoch priateľoch, ktorými boli Joker a Barge. Rozišli sa v zlom a teraz ho mrzí, že ani nevie, čo s nimi je. Ponúknite sa, že im za neho doručíte jeho ospravedlnenie. Súhlasí a získavate túto úlohu. Musíte nájsť oboch mužov bez nejakých ukazovateľov.
Najprv Barge. Severozápadne od lode je Vypálený statok (Burnt Farmstad). Je to rovno naprieč močiarom pri lodi. Môžete zájsť teda aj priamo na statok, je tam mnoho ohnivých anomálií a v domoch zvykne byť pár artefaktov. Na poschodí horného domu je ostreľovačka. No sledujte priestor pod farmou, je to zobrazené aj na mape. Pretína sa tam cesta s potrubím. Na farmu aj potrubie vidíte už od lode. Poniže miesta, kde sa pretína potrubie s cestou je na oboch stranách cesty v kopci niekoľko dier. Pod kopcom je tu podzemná jaskyňa s gravitačnými a pohyblivými ohnivými anomáliami. Aj medzi farmou a potrubím je pár dier. Nájdite ich a vlezte, alebo vpadnite do podzemnej jaskyne. Mimo anomálií tu zvykne byť aj artefakt. Prehľadajte jaskyne a v rohu pri gravitačnej anomálií nájdete telo Bargea. Má nejaké brnenie, zbrane a inú výbavu, no hlavne si vezmite jeho PDA. Potom vyjdite z jaskyne von, popri mnohých otvoroch jeden ústi dole pod kopcom, smerom k močiaru so Skadovsk, kadiaľ sa dostanete von.
Teraz sa vydajte k píniovodubovej anomálii. Je to samostatná, na mape vyznačená oblasť na juhozápade. Keď tam pôjdete, zrejme z farmy; tak keď prejdete mostom za Izumrudnoye, už vidíte obďaleč prepletený stromový výtvor. To je anomáliou vytvorené stromové čosi, ktoré je vaším cieľom. Pod ním je v údolí anomália a zvykne byť aj s artefaktom. Druhý artefakt je na vrchole stromového prepletenca a vždy je tam artefakt Kolobok. To len pre zaujímavosť, cieľ vašej cesty na ja druhej strane za stromovým prepletencom. Tam nájdete mŕtvolu. Je to len kostra, takže bez inventára. Pri nej je plynová maska a Jokerove PDA.
Keď máte obe PDA, tak sa môžete vrátiť späť do Skadovsk a odovzdať ich obe Cardanovi. Ten je vám vďačný. Odmenu vám nedá žiadnu, ale aj tak to bola skôr láskavosť, ktorú ste mu ponúkli. Za odmenu môžete považovať veci, ktoré ste našli pri mŕtvolách.


10. Nebezpečná jaskyňa

Nie je to úloha, ale stojí to za zmienku. Táto jaskyňa je poniže Vypáleného statku (Burnt Farmstad), ku ktorému ste mohli zaskočiť v predošlej spísanej úlohe. Narazil som na ňu celkom náhodou, keď ma tam naviedla hra pri emisii, vzhľadom na to, že to bol najbližší úkryt. Keď ste za vypáleným statkom, tak choďte k poslednému stojacemu stĺpu vedenia. Od neho prejdite za cestu a pozrite sa na západ. Poniže vás je na kopci skupina kríkov a poniže nich pár stromov. Medzi nimi je diera v zemi. Vnútri je Kontrolór, humanoidný mutant s fyzickou silou aj psionickými schopnosťami. Po vstupe do jaskyne vás varuje, aby ste odišli. Ak vojdete ďalej, tak vás napadne a musíte ho zabiť. Je tu sám a na zemi je telo Stalkera menom Mirone. Je tu nejaká potrava a nájdete tu aj pár liekov vrátane anabiotík (umožnia vám prežiť emisiu bez ukrývania sa).


11. Nedosiahnuteľný úkryt: Vezmi schránku Snagovi

Vo vstupnej časti Skadovsk je Snag. Povie vám, že v jednom aute ukryl isté veci, no prišlo zemetrasenie a auto sa prepadlo. Išiel by po veci sám, no sú tam snorkovia a tí sú mu odporní, takže o to požiada vás. Krabica s jeho vecami váži 12 kíl, tak myslite na váhu vašej výbavy. Choďte zo Skadovsk juhozápadne k čerpacej stanici. Môžete preskúmať aj tú. Vzadu za budovou vylezte na cisternu a z nej skočte na strechu budovy. Na streche sú dva stĺpy podopierajúce strechu nad čerpačkou. Pri tom napravo je vodka a priamo na ňom je brnenie (Sunrise Armour). Na severnej strane, pod kopcom pod stanicou sú obrovské skaly. Zalezte pod tú naľavo a nájdete zásobu liekov, pištoľ a muníciu.
Pri stanici vidíte veľké praskliny v pôde, sú zaznačené aj na mape. Ak sa pozriete na dno tesne pri pumpe, tak uvidíte dole auto, ktoré hľadáte. Môžete skúsiť pozoskakovať dole cez diery, alebo ísť cez susednú oblasť anomálie.
Vedľa stanice mierne na východe je ďalšia prírodná anomália, ktorá je aj označená na mape ako Claw Anomaly. Je to úkaz skál, pod ktorými je anomália aj artefakt. Ďalší artefakt zvykne byť v jaskyni nad týmto úkazom. Stačí naň vyliezť a skočte z neho do jaskyne napravo (naľavo je anomália) a obísť to. Mierne juhovýchodne, tak desať metrov od úkazu je pár skál a pod kríkom pri nich je lekárnička.
Poniže sú ďalšie vstupy do jaskyne, priamo prístupné zo zeme, žiadne skákanie. Nimi sa dostanete do podzemných jaskýň pod kopcom. Pozor v nich na Snorkov, je ich tam asi päť. Prejdite chodbami a v najnižšej časti je vozidlo. Vezmite si z neho kufor a vráťte sa do Skadovsku.
Ak chcete, môžete zájsť za Cardanom na lodi a ten vám kufrík za 500 rubľov otvorí. Nájdete tam artefakt Soul, vylepšenú pištoľ Fora-12, 3 vedecké lekárničky, vylepšený samopal AKM-74/2U, 5 obväzov, 3 antiradiačné lieky a oceľovú prilbu. Tým sa táto úloha zruší.
Ak ste čestný, tak zaneste kufrík Snagovi. Ten ho otvorí a začne prezerať veci. Okrem obväzov a liekov si môžete vybrať z vecí vypísaných o pár riadkov vyššie svoju odmenu, no len jednu z nich.


12. Boilerová Anomália

Boiler Anomaly je ostrovček v močarine, uprostred ktorého je diera, z ktorej sa šíria ďalej praskliny. Z anomálie vychádzajú ohnivé prúdy zo zeme. Nachádza sa v severovýchodnej časti oblasti. Je to neďaleko riečneho rýpadla, kde ste mohli plniť jednu úlohu. V rámci anomálie môžete naďabiť na pár artefaktov (Fireball a Mamma´s Beads). Na západnej strane, kúsok od ostrovčeka je vrak člna a povyše neho je pri strome veľká skala. Medzi skalou a stromom sú tri granáty.
Pri anomálii sú aj dvaja Stalkeri, Awl a Petruha. Pokúšajú sa získať nejaké artefakty z anomálie. Awl inštruuje Petruhu, ktorý má lepšie brnenie, no ako uvidíte po chvíli, ani to ho neochráni pred nástrahami. Awl vám dá lekárničku a poprosí vás, aby ste mu pomohli. Len zájdite za Petruhom a dajte mu lekárničku. Ten sa od anomálie vzdiali a za pomoc vám dá buď detektor artefaktov Bear, alebo ak ho už máte, tak vám dá artefakt Fireball.


13. Jedlo: Prines jedlo žoldnierom

Na juhu pri cirkusovej anomálii sú Dielne Rozvodne, ktoré obsadila skupina žoldnierov. Vojdite tam so zloženou zbraňou. Nie sú zo začiatku priateľskí. Ak chcete, môžete ich postrieľať, ale je to zbytočné. Pohovorte si s Hatchetom, ich vodcom, ktorý sa posťažuje, že sú hladní. Ponúknite sa, že im prinesiete zásoby. Chcú po šesť kusov chleba, konzerv a klobás, no stačí, keď im prinesiete iba šesť kusov čohokoľvek z týchto jedál. Ak ich nemáte u seba, môžete ich kúpiť na lodi Skadovsk. Keď im odovzdáte jedlo, úloha je splnená, sú vám naklonení a odmenou vám je, že sa môžete voľne porozhliadať po ich základni.
V džípe je pod sedadlom spolujazdca lekárnička a náboje. V zadnej časti na krabici, pri ktorej sa poflakujú traja žoldnieri, je náradie na jemnú prácu pre Cardana v rámci jeho úlohy. Na konštrukcii strechy nad krabicou s nástrojmi sú lieky, dve armádne lekárničky, nápoj Hercules a tri obväzy (môžete vyskočiť na susednú strechu plošiny za dverami, z rebríka na strechu nad nimi, zoskočiť na krabice a ste tam. Alebo ich zostreliť, no streľbu v tábore neschvaľujú žoldnieri). V korune stromu tesne pod komplexom, za múrom, z južnej strany je munícia 9x9, no treba ju zostreliť.
Môžete si tiež odskočiť do Circus Anomaly, ktorá je vedľa rozvodne. Je to veľký kráter, po obvode ktorého sa preháňajú ohnivé anomálie a uprostred neho v ohromnom teple nájdete artefakt.


14. Tábor žoldnierov: Získaj akékoľvek informácie, aké sa podarí

Owl, obchodník na lodi Skadovsk má pre vás prácu. V starej továrni na spracovanie odpadu sa usídlila skupina žoldnierov. Chce, aby ste sa tam infiltrovali a získali nejaké informácie o tom, čo plánujú. Továreň je v juhozápadnej časti oblasti. Pri nej je aj Jazva (Scar Anomaly). Je to diera v zemi v podobe jazvy, v ktorej sú elektrické anomálie. Pri vstupe do jazvy je malý tábor banditov. Priamo v jazve je pod elektrickými anomáliami artefakt.
Povyše je na kopci už samotná továreň. Ak chcete, môžete sa tam preplížiť v noci cez vodnú nádrž a kanál. Tak sa dostanete nepozorovane dovnútra, no poskytne vám to akurát lepšiu pozíciu pre začiatok, než otvorený útok cez bránu, či spoza múru, pretože si vás tam všimnú, aj ak by ste ich chceli zabíjať potichu. Pobite teda všetkých žoldnierov. Prezrite si ich telá, najmä dvoch z nich, ktorí majú kompletné brnenia (Hook a Ridge). Tí majú u seba dva PDAčka, ktoré si vezmite. Vnútri choďte na horné poschodie (v podstate len ochodza pri potrubiach) a tam vo výklenku pod potrubiami je stôl s rádiom a notebookom. Ten si vezmite. Keď máte všetky tri veci, máte potrebné informácie.
Než odídete, môžete si to tu prezrieť, no je tu len pár vecí. Na stoloch a v poličkách tu nájdete nejaké jedlo a muníciu. Za budovou je nákladné auto a v ňom je za kabínou vodiča, v priehradke s náhradnou pneumatikou granátomet a pár granátov. Vzadu, medzi budovami sú betónové stĺpy podopierajúce tri potrubia. Z jednej strany sa dá vyliezť hore. Preskáčte cez potrubia a na konci je na konštrukcii vedecká lekárnička.
Potom sa vráťte na loď a odovzdajte veci Owlovi. Podstatný je pre vás len notebook, za ten dostanete 2000 rubľov a úloha je splnená. Za dve PDAčka od žoldnierov dostanete po 1000 rubľov za každý, no to je už len bonus.


15. Nezvestní Stalkeri: Nájdi nezvestného lovca

V lodi Skadovsk má pre vás Grouse prácu. Zmizlo pár Stalkerov a nik o nich viac nepočul. Našli len telo jedného z nich a bolo úplne bez krvi. Lovec Danila šiel hľadať hniezdo, no ani ten sa nevrátil, tak ho treba pohľadať. Na telo mŕtveho sa môžete spýtať aj lodného doktora Tremora, no len potvrdí, že to boli potvory, čo sajú krv. Vydajte sa na označené miesto. Je to pri stromovej anomálii. Nájdete tam mŕtvu potvoru. Keď ju nájdete, ozve sa vám Grouse s tým, že zrejme našiel hniezdo upírov.
Takže sa vydajte do Komplexu Krug Antenna. Pred vstupom do budovy vás už čaká Grouse. Spoločne vojdite dnu. Držte sa pri ňom. Prezriete najprv prízemie, kde vás napadne zneviditeľňujúci sa Krvocuciak. Pohybujte sa a keď ho zazriete, tak páľte. Neplytvajte muníciou, keď ho nemáte dobre zameraného, či keď zmizne a radšej čakajte. Keď ho zabijete, presuniete sa o poschodie nižšie, kde vás napadne druhý takýto mutant.
Keď ho zabijete, Grouse otvorí dvere výťahovej šachty. Skočte cez výťahovú kabínku dole s ním. Než vojdete do miestnosti za ním, choďte k mrežiam. Za nimi je mŕtvola, u ktorej nájdete artefakt, lekárničku a nejakú výbavu. Potom vojdite do miestnosti. Tam nájdete mŕtvu trojicu Stalkerov. Každého si prezrie, ale lovec Danila tam nie je. Grouse vypáči dvere a vedie vás ďalej. Našli ste hniezdo Krvocuciakov, v miestnosti pred vami ich je okolo 12 spiacich. Nasledujte Grousov príklad a preplížte sa potichu pomedzi nich, aby ste ich nezobudili. Za miestnosťou vyjdete hore schodmi. Tu je pár energetických nápojov. V chodbe skočí Grouse do diery. Za dierou je na konci chodby ešte nápoj Hercules. Skočte do diery. Potrubím vyjdete von k močiaru a opustíte tak tento komplex. Danilu ste nenašli, no Grouse povie, že vie, kde by mohol byť a že vás bude kontaktovať neskôr. Zatiaľ sa môžete vrátiť na Skadovsk a oznámiť Breadovi, čo ste zistili.
Môžete si medzičasom splniť úlohu s hniezdom týchto beštií a asi tak o deň dostanete správu, že máte nájsť Grousa. V Skadovsku sa na neho spýtajte Bearda a povie vám, že vám nechal odkaz, že ide k žeriavu v dokoch. Žeriav je kúsok od lode, tak tam vybehnite. Pred malou budovou pri žeriave je pred dverami mŕtvy Danila, lovec, ktorého ste hľadali. Vojdite dovnútra a tam nájdete mŕtveho Grousea, pri ktorom je doktor Tremore. Pohovorte si s ním a zistíte, že to celé zosnoval on. Zabil Stalkerov kvôli svojej závislosti od krvi a narafičil to tak, aby to vyzeralo ako práca mutantov. Danila a Grouse to zistili, tak ich zabil. Keď ste ho teraz odhalili vy, tak sa po rozhovore s vami sám zastrelí. Nezabudnite ho prezrieť, má u seba dosť lekárskej výbavy. Vráťte sa do lode a oznámte Breadovi, čo sa stalo. Za odmenu dostanete 1000 rubľov.


16. Hniezdo Krvocuciakov: Získaj plyn

Keď ste pri misii „Nezvestní Stalkeri“ odhalili hniezdo mutantov pijúcich krv, tak to choďte oznámiť Beardovi na Skadovsk. Napadne ho, že by bolo dobré ich otráviť a že Owl by mohol vedieť niečo o plyne. Zájdite za Owlom na poschodí lode a spýtajte sa ho na to. Zaplaťte mu 2000 rubľov za túto informáciu a povie vám o vojenskom konvoji, ktorý do cieľa nikdy nedorazil z neznámych príčin. Tam by ste mohli nájsť nádrž plynu. Je to pod Preobrazhenskym Mostom. Tiež dodá, že ak tam nájdete nejaké dokumenty, tak by ste mu ich mohli priniesť, že sa za ne odmení.
Vydajte sa teda k mostu. Je to na východ, spája stanicu Rangerov a továreň na spracovanie odpadu. Choďte od stanice rangerov, máte to tak najbližšie zo Skadovsku. Na moste si dajte pozor na mnoho gravitačných anomálií. Prvé obídete tak, že napravo vyleziete pred anomáliami rebríkom na konštrukciu nad mostom a na jej konci opäť zleziete rebríkom dole. Dole na moste sa vráťte trochu späť k anomáliám, ktoré ste obišli. Je tu opustený džíp. V krabici v ňom je kľúč a dva dokumenty (Interný rozkaz č. 423 a č. 562). Potom sú obďaleč zvyšné autá kolóny. Džíp, v ktorom je lekárnička, granáty, obväzy a náboje, potom obrnený transportér, potom nákladiak, na korbe ktorého je samopal, náboje a krabica, na otvorenie ktorej potrebujete dva kľúče. V kabíne na mieste spolujazdca je ďalší dokument (Interný rozkaz č. 423). Ďalší transportér a napokon džíp s krabicou, v ktorej sú granáty a munícia. Pod týmto džípom vidíte porušenú spodnú časť mostu. Zoskočte tam (alebo to môžete aj obísť z druhej strany mosta a prejsť tam rovno z kopca pomedzi skalami) a na konci trosiek je prevrátený džíp, v ktorom je ďalší dokument (Interný rozkaz č. 423) a druhý kľúč. Pod skalami napravo od tohto džípu sú obväzy a antiradiačné lieky. S oboma kľúčmi sa vráťte hore k nákladiaku a otvorte krabicu na korbe. Z nej získate smrtiaci plyn B3.
Teraz sa vráťte naspäť ku Komplexu Anténa Krug, kde ste našli hniezdo Krvocuciakov. Na severnej strane, kúsok od hlavnej budovy je ventilačná rozvodňa. Umiestnite tam k potrubiu kanister s jedovatým plynom a otočte ventilom. Von sa stihnú dostať dvaja, ktorí vás napadnú, tak ich zabite. Keď plyn zaúčinkuje, ostatní sú mŕtvi.
Vráťte sa naspäť na loď a oznámte Beardovi dobrú správu, že ste zabili všetkých v hniezde a pomstili mŕtvych Stalkerov. Za odmenu dostanete nový detektor artefaktov Veles a 5000 rubľov. Tiež môžete zaniesť štyri tajné dokumenty, čo ste našli pri konvoji Owlovi a predať mu ich za 2400 rubľov.


17. Úder: Rozhodni sa, čo spravíš

V lodi Skadovsk je aj vodca banditov, Sultán. Pohovorte si s ním a navrhne vám spoluprácu. Chce pobiť Beardových ľudí na lodi Shevchenko. Máte si o tom pohovoriť s jeho asistentom Knucklesom. Ak nechcete spolupracovať s banditmi, pohovorte s Beardom.
- Ak ste s banditmi
Oslovte Knucklesa a povie vám, že sa stretnete o polnoci. Ak sa vám nechce čakať samému, tak mu povedzte, že sa budete držať pri ňom, až kým nenadíde správny okamih a rovno sa presúvate o polnoci k lodi Shevchenko. Tam znova oslovte Knucklesa a povedzte, že ste pripravený. Zaútočíte spoločne na loď a pobite všetkých Stalkerov na nej. Po boji oslovte Knucklesa a dostanete odmenu 2100 rubľov.
- Ak ste s Beardom a Stalkermi
Oslovte najprv Bearda a povedzte mu o pripravovanom útoku. On upovedomí Stalkerov na Shevchenku, aby sa pripravili. Potom oslovte Knucklesa a povie vám, že sa stretnete o polnoci. Ak sa vám nechce čakať samému, tak mu povedzte, že sa budete držať pri ňom, až kým nenadíde správny okamih a rovno sa presúvate o polnoci k lodi Shevchenko. Tam znova oslovte Knuchklesa a povedzte, že ste pripravený. Pri vstupe do lode začnite strieľať banditov. Pobite so Stalkermi banditov. Po boji oslovte vodcu Stalkerov na lodi a dostanete odmenu 4 vodky, 6 obväzov, 2 lekárničky, 2 antiradiačné lieky.


18. Transakcia: Stretni sa so spojencami pri stanici Rangerov

- Banditi
Vráťte sa po splnení úlohy „Úder“ v prospech Banditov naspäť na Skadovsk a oslovte Sultána. Má pre vás novú úlohu. V stanici rangerov sa majú jeho muži stretnúť s obchodníkom a chce, aby ste im tam šli zaistiť ochranu.
Vydajte sa teda k stanici a tam sa pridajte ku skupine banditov a oslovte Knucklesa. Odprevaďte ich do haly, kam sa teleportujú traja žoldnieri. Váš obchod prekazí príchod skupiny stalkerov. Musíte sa zbaviť svedkov, takže treba zabiť stalkerov, aj troch žoldnierov. Pobite ich a po boji oslovte Knucklesa od ktorého dostanete 5000 rubľov.
- Stalkeri
Vráťte sa po splnení úlohy „Úder“ v prospech Stalkerov naspäť na Skadovsk a oslovte Bearda. Má pre vás novú úlohu v súvislosti s Banditmi. Máte sa presunúť do stanice rangerov. Pri bráne je skupina Stalkerov. Oslovte ich vodcu a povie vám, že si chcete vypočuť, o čo tu ide. Preplížte sa s nimi ku kruhovej budove a vypočujte si pokus o obchod so zbraňami za artefakty medzi banditmi a Povinnosťou. Vtrhnite tam a pobite troch žoldnierov a banditov. Po boji oslovte vodcu Stalkerov a dostanete odmenu 2500 rubľov. Vráťte sa na loď za Beardom, oznámte mu úspech a dostanete ďalších 3500 rubľov.
- Stanica Rangerov
Jeden zo žoldnierov je Morgan, člen skupiny Povinnosť. Má u seba aj svoj osobný PDA. Ten môžete predať Owlovi v Skadovsku za 4000 rubľov, ale radšej si ho nechajte, neskôr sa hodí v Jupiteri.
V hlavnej veľkej budove sú tri stroje. V tom napravo je samopal a pár nábojov. Na povale v spodnej, malej budove je brokovnica a munícia. V tej istej budove sú dole tri stroje, alebo pece. Za prostrednou z nich (je aj pokreslená) sú batérie a tri armádne lekárničky. V nákladiaku na severnom dvore sú na korbe konzervy s jedlom.


19. Nástroje: Prines Cardanovi nástroje

Pre Cardana ste už mohli plniť úlohu s hľadaním jeho priateľov. Spýtajte sa ho, či niečo nepotrebuje a povie, že nástroje pre lepšiu prácu. Potrebuje tri sady, pre základnú činnosť, pre jemnú prácu a pre kalibráciu, takže celkovo treba nájsť tri sady nástrojov. S každou sadov sa vám sprístupnia nové úpravy a modifikácie zbraní a brnení, ktoré predtým nezvládal.
Náradie pre jemnú prácu nájdete v Dielňach Rozvodne (Substation Workshops), kde môžete zaskočiť pri úlohe „Prines jedlo žoldnierom“. Je v zadnej časti na krabiciach za budovou. Odneste ich Cardanovi a dostanete odmenu 1200 rubľov.
Náradie pre základnú činnosť nájdete na starej píle. Je to oblasť v severozápadnej časti Zatonu. Nezavedie vás tam žiadna iná misia, tak sa tam vydajte, keď budete mať chuť. Je tam veľká hromada zombíkov, tak buďte pripravení. V prvom dome pod kopcom, pri nákladiaku je na povale pár granátov, lekárničky, obväzy, nápoje a na stole sú aj nástroje pre základnú činnosť. V budove na kopci nad touto je traktor a pod sedadlom má lekárničku. Severozápadne od Píly, za cestou pod nižším ihličnatým stromom je samopal AKM, prídavný granátomet GP-25 Koster, dva granáty a munícia. Juhovýchodne od Píly je medzi cestou, vodou a potrubím pár kríkov, okolo ktorých je skupina skál. Pri skale naľavo je pár granátov a lekárničiek. Odneste nástroje Cardanovi a dostanete odmenu 1000 rubľov.
Kalibračné nástroje sú v Pripyati, takže ich nájdete až v záverečnej časti hry, keď sa tam dostanete. Choďte do obchodu (Department Store), ktorý je v južnej časti, za obytným komplexom, západne od základne. Spredu preskočte menšiu barikádu z nábytku a vojdite dovnútra. Tam prejdite cez chodby a dvere (mnoho slepých, prázdnych miestností, narazíte tu len na pár krpcov) až k schodom vedúcim nadol (vpravo, vľavo, rovno, vpravo, vpravo, vľavo, vľavo). Zbehnite nimi dole a na stole pri schodoch sú nástroje. Môžete sa vrátiť hore, alebo zísť z pivnice ešte nižšie. Tam prejdite na opačnú stranu podzemia cez ohnivú (prípadne o podlažie nižšie cez chemické anomálie a artefakt) anomáliu a vylezte hore rebríkom opäť hore na ulicu. Potom odovzdajte nástroje Cardanovi za 1500 rubľov.


20. Hľadanie Magpieho

V Skadovsk je chlapík menom Gonta. Posťažuje sa vám na Magpieho, ktorý ich požiadal o pomoc pri nájdení jeho skrytej koristi, pri ktorej je chiméra. Išli tam s ním, no on opustil hliadku, vzal svoju korisť, ušiel a ich nechal napospas chimére. Chceli by sa mu pomstiť.
Magpieho nájdete až v oblasti Jupiter. Tam si pozrite úlohy „Falošné Tvrdenia“ a „Odplata“. Počas týchto úloh nájdete Magpieho. Môžete ho udať tam buď skupine Povinnosť, alebo skupine Sloboda a posilniť si tak vzťah s jednou z týchto skupín, alebo ho môžete udať Gontovi, tak ako chcel, čím splníte túto úlohu a dostanete od Gontu odmenu 3000 rubľov a polohu ukrytých zásob. Ak ho najprv udáte v Jupiteri, stále môžete ísť Gontovi oznámiť, čo ste zistili a aj to, že už o neho bolo postarané; v takom prípade dostanete za odmenu len 1000 rubľov.


21. Lov chiméry

Po prijatí úlohy „Hľadanie Magpieho“ oslovte Gontu znovu a povie vám, že chcú ísť loviť chiméru. Danila je však preč (môžete mu povedať, že je mŕtvy, ak ste to zistili) a ďalší z ich party ranení, tak hľadajú tretieho. Súhlaste a povie vám, aby ste za nimi prišli o tretej ráno. Takže sa za ním zastavte ráno a povedzte, že ste pripravený. Rovno sa presuniete do Izumrudnoye. Tam sa plížte spolu s Garmatom a Gontom vpred. Chiméra spí na javisku, priplížte sa teda dostatočne blízko (vyjdite hore na pódium, ale držte sa pri kraji) a keď dajú povel, začne sa útok. Snažte sa mieriť na hlavu a dorazte potvoru.
Než odídete, môžete sa tu rozhliadnuť. Pod troskami budovy najbližšie k pódiu je TRs 301, munícia a obväzy. V zachovalej budove s nakreslenými levíkmi je pod stolom jedlo, nápoje a vodka.
Oslovte Gontu a za odmenu dostanete brokovnicu SPSA-14. Tiež vám povie, aby ste sa pozhovárali s Trapperom. Spýta sa vás, či sa chcete vrátiť naspäť s nimi a ak súhlasíte, tak sa premiestnite naspäť na Skadovsk.
Keď sa dostanete do oblasti Jupiter, tak v centrálnej stanici Yanov choďte do pivnice (hneď pri vstupnej hale vlakovej stanice) a tam je Trapper. Povedzte mu, že ste zabili s Gontom chiméru a za odmenu vám dá 2000 rubľov. Tým je úloha už ukončená.


22. Lákavý obchod

Túto úlohu ste mohli prijať aj skôr, po splnení predošlej úlohy pre Owla. No vyžaduje nie len cestu do Jupitera, ale aj pár misií, ktoré tam splníte, takže je lepšie nechať si to na neskôr. Owl chce, aby ste Novikovi vo Vedeckom bunkri v Jupiteri odniesli tri detektory Veles. Sú to druhé najlepšie detektory, takže sa k nim dostanete až neskôr. Jeden dostanete od Bearda, keď pre neho splníte úlohu, v ktorej zničíte hniezdo Krvecuciakov. Druhý môžete nájsť v kabíne bágra v Jupiteri v oblasti Kopachy (kam pôjdete v úlohe pre strýka Yara „Kopachy“ a blízko budete aj pri úlohe „Výskum anomálií c“). Tretí dostanete od profesora Hermanna za splnenie všetkých troch častí úlohy „Výskum anomálií“ (čomu predchádzajú aj ďalšie úlohy pre vedcov). Veles môžete nájsť aj u nepriateľov, ale len výnimočne (jeden som mal, ale neviem, už odkiaľ). Jeden má tiež na predaj profesor Hermann za 3000 rubľov. Owl nemal žiadne, ale v dobe, keď som prijal túto úlohu (po splnení prvých 14tich úloh v Jupiteri) mal tiež na predaj dva tieto detektory. Vezmite si teda tri kusy a zaneste ich do Vedeckého bunkra a dajte ich Novikovi. Keď mu ich odovzdáte, povie vám, že keď na nich spraví úpravy, pošle ich sám Owlovi naspäť. Ostatné medzi vami a Owlom je vaša vec.
Teraz musíte počkať, kým sa vám ozve Owl, čo je asi tak dva herné dni. Ak ste nemali viac, ako tri detektory Veles, tak sa zásobte nejakým slabším, ak chcete skúmať medzičasom anomálie, alebo plniť nejaké úlohy. Keď dostanete správu od Owla, tak choďte za ním.
Povie vám, že detektory sú skvelé, ale je tu problém. Chcel sa dohodnúť s Beardom, aby Stalkeri používali tieto detektory pre hľadanie artefaktov a aby sa s ním delili o podiel, no Beard to odmieta. Máte ho presvedčiť, aby pristúpil na dohodu.
Zájdite za Beardom. Ten tvrdí, že dohoda bola iná a mal dostať len časť podielu a on zaplatil len za dva detektory, takže vám tretí vráti. Je to Svarog detektor, ktorý takto zostáva pre vás. Najlepší detektor v hre. Tiež vám Beard povie, aby ste nepracovali s Owlom, lebo je to darebák a spomenie, že má pre vás prácu on.
Potom pre dokončenie úlohy už len oznámte Owlovi, že Beard má na vec iný názor. Owl vám odporučí ísť za Sultánom, aby vám pomohol získať, čo mu patrí.


23. Kompas

Túto úlohu môžete prijať po splnení úlohy „Lákavý obchod“. Beard má špeciálnu objednávku na artefakt zvaný Kompas. Ak ste šli za Sultánom, ako vám radil Owl, tak ten sa chce dostať na kobylku Beardovi a keď mu poviete, že Beard zháňa Kompas, chce, aby ste ho získali a priniesli jemu. Beard vám povie, že Kompas má Noah. Už ste za ním boli v rámci jednej úlohy, žije neďaleko na starej bárke. Opäť si dávajte pri vstupe pozor, lebo zas vystrelí na otvárajúce sa dvere. Vojdite dnu bez zbrane, oslovte ho a dostanete od neho artefakt Kompas. Môžete odísť ďalej a vrátiť sa a znova sa ho spýtať na Kompas. Dostanete aj druhý, rovnaký artefakt.
Ak ste férový, dajte Kompas Beardovi. Dostanete 10000 rubľov a polohu skrytej výbavy.
Ak ste darebák, dajte Kompas Sultánovi. Dostanete 10000 rubľov, polohu skrytej výbavy a úlohu „Pokútny obchod“.


24. Pokútny obchod

Túto úlohu získate od Sultána a to len ak ukončíte úlohu „Kompas“ tak, že odovzdáte artefakt Kompas Sultánovi. Potom vám povie Sultán, aby ste pripravili Beardových stalkerov o nové detektory. Vypýtajte si nejakú úlohu od Bearda (pátranie po ktoromkoľvek artefakte z tých, o ktoré má záujem) a získate polohu dvoch skupín Stalkerov pátrajúcich po artefaktoch. Dobehnite ich a vezmite im nové Svarog detektory. Môžete ich vymeniť za dobrú zbraň, alebo môžete Stalkerov proste zabiť. Prípadne ich sledujte, kým nepadnú v boji s banditmi, či divou, zmutovanou zverou. Potom sa vráťte za Sultánom a povedzte mu, že je to vybavené. Pošle vás za Beardom, ktorému len oznámte, že ho Sultán odstavil od jeho zdrojov a že odteraz pracuje pre vás a Sultána. Nemá na výber, tak súhlasí, že bude odvádzať podiely Sultánovi aj vám. Vy sa raz denne môžete zastaviť po svoj podiel z obchodov. Nemôžete už odteraz prijímať Beardove úlohy na hľadanie artefaktov, ale zas máte od neho stabilný príjem.


25. Reputácia / Zlodej

Najprv si objednajte u Nimblea nejakú zbraň, počkajte si herný deň, zaplaťte mu a vezmite si objednanú zbraň. Keď budete opúšťať základňu Skadovsk, tak vás zastaví Snag (pre ktorého ste už mohli plniť jeho úlohu) a tvrdí, že tá zbraň je jeho. Odmietnite mu dať zbraň a obhajujte sa, že je vaša. Po rozhovore sa vráťte za Nimbleom a spýtajte sa ho na to. Tvrdí, že rozhodne nepredáva kradnuté veci a keď spomeniete meno Snag, tak potvrdí, že je to pako, čo si veľmi vyskakuje. Choďte dole k východu a zistíte, že Snag zmizol. Spýtajte sa na neho Bearda a povie vám, že začul niečo o Dokoch.
Môžete ísť k žeriavu v dokoch, čo je poniže Skadovsku. Tam je skupina banditov a keď zájdete až k nim a oslovia vás, tak vás spájajú so Snagom a požadujú od vás peniaze a zbrane. Ak im dáte vaše veci, tak vás nechajú odísť, inak sa musíte samozrejme prestrieľať preč. Šéf týchto banditov, Mikhal Rat má u seba PDA z ktorého zistíte, že po Snagovi idú aj Sutlánovi ľudia, no netušia, kde by mohol byť.
Celkovo však môžete cestu k banditom vynechať a rovno sa pomocou Pilota presunúť do Jupiteru. Keď sa tam objavíte, objaví sa pri vás aj Snag. Len za ním zájdite do Yanovu a keď si sadne, oslovte ho. Poprie všetko, čo Nimble tvrdí. Takto zvláštne je táto úloha ukončená.

Keď je už Snag v Jupiteri, tak sa ešte predvedie. Keď máte nejaké veci vo svojej osobnej truhlici tu v pivnici v Yanove, tak sa vzdiaľte zo základne, alebo sa deň vyspite a zistíte, že vás niekto okradol. Popýtajte sa na to ľudí v Yanove, no nik nič nevie, dokonca ani Trapper, ktorý bdie 24 hodín tak tri metre od vašej truhlice. Jedine doktor Bonesetter niečo začul a odporučí vám popýtať sa vo veži pri stanici, kde žije Zulu. Je to veža mierne juhovýchodne od stanice, ale je to v rámci areálu stanice Yanov. Úplne hore žije Zulu, ktorý vám potvrdí, že videl zlodejov, ako šli k vedľajšej stanici.
Táto stanička je kúsok od vás, dovidíte na ňu od Zuluovej veže. Zájdite tam a tam bandita postrelí Snaga s tým, že mu „Sultán posiela pozdrav“. Môžete si počkať, kým bandita odíde. Môžete sa priblížiť a keď vás osloví s tým, že čo tam chcete, povedzte „že len prechádzate“ a nechá vás, tak, alebo povedzte „že to nie je jeho vec“ a napadne vás. Keď ste skončili s banditom, je tu Snag. Tiež sa sami rozhodnite, čo s ním. Môžete mu dať lekárničku, zachrániť mu život a povie vám, kde ukryl vaše veci, alebo ho zabite a prezrite si jeho PDA z ktorého tiež zistíte, kde sú vaše veci. Tým je úloha „Zlodej“ skončená a vám už len stačí odniesť si veci naspäť do Yanovu. Ak ste sa pustili do tejto úlohy až neskôr počas hry ako ja, tak to bude pekných pár stoviek kíl, čo budete musieť prenášať.B. Jupiter


1. Dlhy

Na stanici Yanov je chlapík Vano. Povie vám, že si požičal peniaze od Jacka a hoci mu ich vrátil, úroky stále narastali. Teraz má ďalšie peniaze a chce splatiť dlh, no bojí sa tam ísť a poprosí vás. Prijmite to a dá vám 5000 rubľov, ktoré mu máte zaplatiť. Tiež vám poradí mať so sebou dobrú zbraň, aby ste ukázali, že sa ich nebojíte.
Váš cieľ je Kontrolný bod (Checkpoint), čo je kontrolná vojenská stanica na ceste na kopci južne od vlakového nádražia Yanov, ktorú teraz ovládajú banditi. Môžete tam nabehnúť a pozabíjať banditov, hlavne Jacka. Keď to oznámite Vanovi, tak je rád a úloha je splnená. Peniaze si môžete nechať. Pred bojom si môžete pomôcť nalákaním Snorkov, ktorí sa zdržiavajú pred komplexom a tí pobijú aspoň pár banditov.
Ak to chcete vyriešiť mierovo, tak choďte so zloženou zbraňou za Jackom a povedzte mu, že ste prišli vyplatiť Vanov dlh. Požaduje 7000 rubľov. Môžete mu ich zaplatiť s tým, že dvetisíc doplatíte zo svojho a oznámiť to Vanovi, ktorý vám poďakuje, no rozdiel nedoplatí, alebo sa mu môžete vyhrážať, že tam máte schopnú zbraň a že by nebolo múdre navyšovať cenu. Ak uspejete, tak prijme dohodnutých päťtisíc a je to. Oznámte to Vanovi a úloha je splnená.


2. Rukojemník

V Yanove je stalker Grizly. Povie vám, že Stalkeri odmietli platiť podiel zo zisku banditom a tí uniesli jedného Stalkera menom Mitay. Držia ho v Sklade Kontajnerov v juhozápadnej časti oblasti. Niektorí navrhujú ich pozabíjať, iní zas dať im artefakt, nech sa to vyrieši. Máte tri možnosti.
Môžete povedať, že budete vyjednávať a dajú vám artefakt Zlatá Rybka. Zájdite do Skladu Kontajnerov a povedzte pri bráne, že chcete vyjednávať. Zájdite za šéfom banditov, ktorým je Shishack a povedzte mu, že chcete vykúpiť Mitaya. Môžete ho vykúpiť za artefakt, ktorý máte od Stalkerov, alebo za 15000 rubľov. Keď ho kúpite, tak ho oslovte a vráťte sa s ním na Yanov. Za odmenu dostanete artefakt Zlatú Rybku a pozície dvoch skrýš s výbavou.
Druhá možnosť je povedať, že nechcete vyjednávať a že sa o to postaráte sami. Zájdite do Skladu Kontajnerov a pobite všetkých banditov. V zadnej miestnosti v budove je zajatý Mitay, na ktorého mieri vodca týchto banditov, Shishack. Majte pripravenú zbraň a rýchlo ho zabite. Môžete tiež povedať, že chcete vyjednávať, dostanete sa tak voľne do budovy za kontajnermi, kde držia väzňa. Tam zabite troch banditov vrátane vodcu a ostatných môžete pobiť z tejto pozície. Keď ich pobijete, oslovte Mitayu, vyveďte ho pred bránu. Cestou vám cestu zatarasí ešte bandita Dwarf a požaduje poplatok za bezpečný prechod. Ak odmietnete, tak vás všetci napadnú. Zaplaťte mu pár tisíc rubľov a vráťte sa s Mitayom do Yanova. Stalkeri sú vám vďační a za odmenu dostanete pozície dvoch skrýš s výbavou. Doplatok za prechod je z vášho vrecka.
Treťou možnosťou je povedať im, že to chce ozbrojený útok. Dajú dokopy pár stalkerov. Stretnite sa s nimi po jednej hodine v noci na ceste pred Skladom Kontajnerov. Sú traja, tak oslovte veliteľa Edika Jogger a vyrazíte. Je noc, ktorá vám poskytne isté krytie, ale samozrejme aj nepriateľom. Spoločne zaútočíte od cesty na hlavnú bránu a prebojúvate sa medzi kontajnermi k zadnej budove, v ktorej pobite posledných nepriateľov. V zadnej miestnosti je zajatý Mitay, na ktorého mieri vodca týchto banditov, Shishack. Majte pripravenú zbraň a rýchlo ho zabite. Oslovte Mitaya a vráťte sa s ním na Yanov. Tam dostanete od Grizlyho za odmenu polohu dvoch skrýš s výbavou a 5000 rubľov.
Ak bojujete, nezabudnite obrať pred odchodom telá a prezrieť si oblasť. V kabíne nákladiaku napravo za kontajnermi sú tri vodky, munícia a samopal.


3. Rádiová výbava

V Yanove je Nitro, technik, ktorý vás oslovil, keď ste sa sem prvýkrát presunuli zo Zatonu. Oslovte ho a spýtajte sa, či niečo nepotrebuje. Potrebuje súčiastky pre spojazdnenie rádia. Poradí vám, že by mohli byť v starej Cementárni, ktorú ešte pred výbuchom Černobylu zrušili a začali v nej vyrábať elektrické súčiastky. Je v severovýchodnej časti oblasti.
Môžete preskúmať podzemie, ktoré je pod dvoma silami a budovou za nimi, kde je pár potvoriek a pod potrubím, pri ktorom je na stene symbol atómu, sú tri armádne lekárničky. Skočte potom do severozápadnej časti, oproti dvom silám dolu k vode. Je tam pod komplexom kanálový výpust. Vojdite doň a pozor na anomálie. Napravo sú tri výpusty kanálov. Dva sú zamrežované, tretí nie. Vojdite tam a vnútri nájdete Strelcovu krabicu v ktorej je list pre Ducha a výbava (vodky, nápoje, konzerva, antiradiačné lieky, lekárničky, armádne lekárničky a obväzy).
Do hlavnej budovy sa dostanete odzadu, vylezte hore po rebríku na silo za budovou a odtiaľ na strechu. Na streche je ešte jedna nádrž, kam môžete vyliezť a tam nájdete takticku prilbu, lekárničku, pištoľ a protiradiačné lieky. Poklopom v streche vojdite do budovy. Pozor na chuchvalce rastúce zo stropu. Choďte do poslednej miestnosti a zo stola pri počítači si vezmite cievku s medeným drôtom. Prejdite cez susednú miestnosť do poslednej s dierou v podlahe. Za dierou je na poličke krabička s tranzistormi. Zoskočte o podlažie nižšie. V prvej miestnosti sú na stole pri poháriku dosky plošných spojov. Ďalšie sú v susednej miestnosti na poličke pri fľaši a v tej istej miestnosti je na stole pri počítači nádoba s kalafunou. Ešte o poschodie nižšie sú len dva stoly, na jednom je ďalšia cievka s drôtom a na druhom ďalšia krabička s tranzistormi. Zlezte rebríkom na posledné podlažie a tam sú na stole pri tranzistore posledné dosky plošných spojov a v bočnej miestnosti za chuchvalcom je na poličke posledná plechovka s kalafunou. Tým máte všetko a môžete to vziať Nitrovi. Tiež je tu jeden artefakt a hoci pôsobí vnútri, našiel som ho dole pod budovou.


4. Kopachy

V Yanove je člen Slobody, Strýko Yar. Oslovte ho a spýta sa, či by ste mu nepomohli s prácičkou v Kopachoch. Keď súhlasíte, rovno sa presúvate k dedinke plnej zombíkov. Môžete prejsť až do domu nerušene spolu s Yarom. Keď sa tam umiestnite, objaví sa päť žoldnierov, ktorí napadnú vás a aj zombie, ak ste ich cestou nepobili. Musíte ich všetkých dostať. Na poschodí v dome máte vhodnú pozíciu, takže ak máte ostreľovačku, tak tu nájde využitie. Keď zabijete všetkých žoldnierov, tak vám dá Yar za odmenu 6000 rubľov a aj povie, že šlo o osobnú vec. Vypočul si ich rozhovor a oni po ňom šli. A on do toho nechcel zaťahovať celú jeho skupinu. Môžete sa vrátiť späť do Yanova s ním, alebo sami.
V kabíne bágra je Veles detektor, vedecká lekárnička a pár liečív. Na streche zničenej budovy povyše bágra je granátomet a nejaké granáty. Pri jazere na západe je nejaký pozostatok prístrešku a pod ním je puška SA Avalanche a náboje. Pod mostíkom pri jazere na východe, smerom k Yanovu je SPSA-14 a munícia.


5. Lov: Moočiarni Krvocuciaci

V Yanove sa spýtajte Trappera, či nemá nejakú prácu. Povie vám, že sa treba zbaviť močiarnych krvocuciakov na severe za starou cementárňou. Len sa pobroďte močiarom, stále buďte v pohybe kvôli zneviditeľňujúcim sa nepriateľom a všetkých troch zabite. Vhodná mi na to prišla poriadna brokovnica.
Súčasťou močiara je aj Plovni anomália. Otravná chemicko-rádioaktívna anomália, v ktorej sa dá nájsť zo trojo artefaktov.
Potom sa vráťte za Trapperom a vyzdvihnite si odmenu 3000 rubľov.


6. Lov: Neidentifikovaný mutant

Trapper má pre vás po močiari ďalšiu úlohu. Vo Východných tuneloch narazili ľudia na neznámeho mutanta, ktorého sa treba zbaviť. Zájdite tam, vojdite dovnútra správne stavby, vybehnite hore schodmi a vstúpte do vlakového tunela. Sú tam dvaja mutanti. Pozor na veci, ktoré po vás hádžu. Kryte sa a strieľate po nich. Keď zdvihnú ruky, nestrieľajte, tvoria okolo seba ochranné pole. Zabite ich a vráťte sa za Trapperom po odmenu 5000 rubľov.


7. Nočný lov: Chiméra

Po love mutantov sa vám onedlho ozve Trapper, že má pre vás ďalšiu úlohu, pretože niekde tu zazreli Chiméru. Zájdite za ním a prijmite misiu. Povie vám, že v jej teritóriu by ste sa mali objaviť v noci, tak si pospite aspoň do desiatej večer a vydajte sa do Ventilačného komplexu na juh od Yanova. Tam narazíte pred kupolovitou stavbou na Chiméru. Je to riadna potvorka, dosť toho znesie a protivne skáče, tak sa snažte byť v pohybe, aby ste sa jej skokom vyhli, alebo sa motajte popod potrubia, čím jej znemožníte skákať priamo na vás. Po jej zabití sa vráťte za Trapperom, ktorý vám dá 10000 rubľov a aj brokovnicu Predátor.


8. Falošné tvrdenia (postaraj sa o Flinta)
9. Odplata (Pomsti Splintera)


Pri plnení prvých misií v tejto oblasti, zakaždým, keď sa vrátite do Yanova, tak sa Flint (ktorý tam stále len postáva pri stole) bude chváliť svojimi činmi. Všetky jeho reči si vypočujete a zistíte, že sa chváli cudzími činmi. Bolo by dobré ho nejako odhaliť.
Neskôr zájdite do močiara (východne od Yanova) kde je aj stroj na dolovanie (Quarry) a tam nájdete raneného Stalkera menom Splinter, pri tom stroji. Povie vám, že tu boli hľadať artefakty dvaja, no on sa zranil a jeho parťák ho opustil. Keby mu pomohol hneď, prežil by to, no takto nemá šancu a chce, aby ste ho odhalili, aby aj ostatní vedeli, že mu nemajú veriť. Nevie jeho meno, len to, že je členom Slobody. Vráťte sa do Yanova a tam povie Flint opäť príbeh o tom, ako hľadal artefakt v močiari. Zistíte, že to on bol so Splinterom.
Teraz máte tri možnosti. V Zatone ste mohli prijať úlohu „Hľadanie Magpieho“ pre Stalkera Gonta. Zistili ste, že tento Flint je v skutočnosti Magpie, tak môžete ísť naspäť do Zatonu a povedať čo ste zistili Gontovi, čím splníte Gontovu úlohu a ukončíte aj tieto dve. No môžete tiež nahlásiť Flinta Shulgovi, vodcovi Povinnosti, alebo Lokimu, vodcovi Slobody, obaja sú tu v Yanove. Ak ho nahlásite jednému z nich, splníte tiež tieto dve úlohy a zároveň si tým nakloníte danú frakciu. Odmenu od nich nedostanete, ale môžete ešte potom stále skočiť do Zatonu informovať Gontu a dostať odmenu, hoci nižšiu, než keby ste ho informovali hneď (no potom by ste ho už nemohli ohlásiť frakciám).


10. Sklad Povinnosti

Pri misii „Transakcia“ v Zatone ste získali PDA člena Povinnosti Morgana. To môžete tu v Yanove predať Lokimu, vodcovi Slobody, alebo Shulgovi, vodcovi Povinnosti za 4000 rubľov. Mohli ste ho predať v Zatone aj Owlovi a zostať kvázi neutrálny, ale tým sa pripravíte o pár možností. Takže tu sa rozhodnite, čo spravíte.
Tu sa jedná o sklad, ktorý je východne od Yanova. Nech sa už pridáte ku komukoľvek, výsledok je ten, že si môžete vziať veci zo skladu (zbrane, munícia, granáty, armádne lekárničky, plynová maska, brnenie PS5-M).
Ak predáte PDA Povinnosti, tak tam vyrazí skupina Povinnosti, ktorá sa pustí do prestrelky so Slobodou, ktorá ovláda sklad. Môžete im pomôcť. Po boji si môžete vziať veci zo skladu a naklonili ste si tým Povinnosť.
Ak predáte PDA Slobode, tak bežte do skladu. O chvíľu napadnú sklad členovia Povinnosti, tak pomôžte slobode sa brániť. Po boji si môžete vziať veci zo skladu a naklonili ste si Slobodu.


11. Nástroje: Prines Nitrovi nástroje

Tak ako Cardan v Zatone, aj Nitro v Jupiteri potrebuje nástroje pre lepšiu prácu na zbraniach a výbave.
Základné nástroje sú vo vlaku. Vydajte sa na juh od Yanova popri železničnej trati a dôjdete k mostu, ktorý ide ponad trať. Za mostom je vlak. Z mostu skočte na vlak. Prejdite po vlaku na jeho koniec a skočte otvorom dovnútra. Vnútri prejdite vlakom na začiatok a cestou pozor na elektrickú anomáliu, ktorá sa tu preháňa, uhýbajte sa jej do výklenkov. Na začiatku vlaku je na sedadle naľavo krabička s nástrojmi. Tu tiež môžete z dverí vyskočiť z vlaku. Zaneste nástroje Nitrovi a dostanete odmenu 1000 rubľov.
Jemné nástroje nájdete v juhovýchodnej budove továrne Jupiter. Prejdete tam popri anomálii betónového bazénu, pretože popri hlavnom komplexe tam neprejdete. Vyjdite na povalu budovy, kde sú elektrické anomálie a artefakt. Na konci povaly pri dverách, ktorými si môžete skrátiť cestu von, je skrinka, v ktorej je krabička s jemnými nástrojmi. V kapote auta na dvore je prídavný granátomet GP-25 Koster, granáty, a samopal AC-96/2. Pod plotom pod touto budovou sú dve kôlne a za prvou z nich je SGI-5k, pištoľ UPD Compact, munícia, lekárnička a vodka. Ešte poniže týchto kôlní je malá vodná nádrž. V nej je pod podlahou (nad ktorou sú kôlne) brokovnica Chaser 13, pištoľ Kora 919, lekárnička a munícia. Odovzdajte potom nástroje Nitrovi a dostanete odmenu 1200 rubľov.
Kalibračné nástroje sú v Pripyati, takže ich nájdete až v záverečnej časti hry, keď sa tam dostanete. Choďte na sever do starého distribučného centra, ktoré je na sever, povyše školy. Na prízemí sú elektrické anomálie a dva artefakty. Za krabicou pod schodmi je pár granátov (VOG-25). Vyjdite na poschodie, kde je trpaslík, tuhý mutant, ktorého sa zbavte. Na poschodí v zadnej miestnosti nájde muníciu, batérie, rakety, granáty (F1) a hlavne na poličke kalibračné náradie. Potom odovzdajte nástroje Nitrovi za 1500 rubľov.


12. Kontrakt s Vedcami

Juhozápadne od Yanova je Vedecký bunker. Vnútri je Garry, ktorý sa posťažuje, že uzavrel dohodu s vedcami a splnil všetky jej časti, až na poslednú. Má priniesť artefakty Kolobok a Meat Chunk, no nevie ich zohnať. Môžete mu ponúknuť pomoc. Tieto artefakty môžete nájsť na rôznych miestach v Zatone aj Jupiteri, v chemických anomáliách. Jeden Kolobok vždy získate v Píniovodubovej anomálii v Zatone a Meat Chunk by mal byť v jaskyni pod Vypáleným statkom, tiež v Zatone. No v oboch lokáciách sú aj ďalšie chemické anomálie. Keď získate artefakty, dajte ich Garrymu, ktorý vám za ne dá 6000 rubľov a úloha je splnená.


13. Oáza

Vo Vedeckom bunkri je profesor Ozersky. Spýtajte sa, či nepotrebuje s niečím pomôcť. Rád by zistil, či je mýtická Oáza s liečivou vodou skutočná, alebo len mýtus. Choďte k opustenej vlakovej stanici. Je pod Ventilačným komplexom (kde ste mohli loviť Chiméru) a povyše skladiska kontajnerov (kde ste mohli zachrániť rukojemníka). Proste pri vlakovej trati, na mieste, kde sa k nej blíži cesta pod Ventilačným komplexom. Vojdite do budovy stanice a zabite tam asi piatich zombie. Prejdite do zadnej časti, kde si dávajte pozor na malé otravné skáčúce potvorky. Prejdite popri zasypaných schodoch ďalej. Teraz sa musíte dostať hore o tri podlažia vyššie. Môžete použiť potrubie, o poschodie vyššie uvoľnené schody, alebo potrubie a z tohto podlažia už len potrubie, pretože sú tu schody opäť zavalené. Tu hore prejdite chodbou do miestnosti s mnohými stĺpmi.
Tu sú štyri stĺpy v štyroch radoch. Ak prejdete pomedzi ne nesprávne, tak sa objavíte opäť v chodbe, z ktorej ste prišli a v podstate tu uviaznete. Začnite prechádzať pomedzi stĺpy a snažte sa, aby ste v každom rade prešli iným prechodom, pretože ani správna cesta nemá dva tie isté prechody. Keď prejdete správnym prechodom, tak sa vám pri opakovanom vstupe do miestnosti rozsvieti v prechode medzi stĺpmi svetlo. Takže pri ďalších pokusoch len prechádzajte cez rozsvietené prechody a v nasledujúcich radách skúšajte prechody mimo tých, ktoré už svietia. Keď odhalíte správnu kombináciu, tak sa dostanete do miestnosti so Srdcom Oázy. Je to artefakt vyrastajúci zo stromu. Vezmite si ho a objaví sa psychopes. Môžete ho zabiť, alebo rovno vybehnúť na rebríku a vyliezť von.
Von vyleziete na vrchole kupolovitej stavby vo Ventilačnom komplexe. Teraz sa len vráťte do Vedeckého bunkru. Rozhodnite si, či si chcete tento artefakt nechať (hoci spôsobuje rádioaktivitu, tak eliminuje hlad, obnovuje život, energiu a lieči poranenia) a nesplniť tak úlohu, alebo ho odovzdáte Ozerskemu, splníte úlohu a dostanete 7000 rubľov.


14. Prerušované Psy-Emisie

Aby ste mohli prijať túto úlohu, potrebujete ochranu pred Psy útokmi, inak vám úlohu profesor Hermann nezverí. Môžete mať nejakú dobrú prilbu, či brnenie, ktoré ste získali, či kúpili. Ak nič nemáte, tak postačí Taktická prilba, ktorú môžete nájsť v starej Cementárni (pri úlohe „Rádiová výbava“). Keď ste pripravený, tak vám vo Vedeckom bunkri profesor Hermann povie, že objavili oblasť s ohromným psy poľom. Vysiela tam skupinu Stalkerov, aby pozabíjala mutantov a vy máte vojsť dnu a priniesť odtiaľ nejakú vzorku. Môžete na radu profesora Hermanna osloviť profesora Ozerskyho, no nič moc vám k ochrane pred psy-žiarením nepovie.
Vonku oslovte Stalkera menom Topol a povedzte, že môžete vyraziť. Presúvate sa spoločne k vlakovému tunelu na severozápade oblasti Jupiter. Tam znova oslovte Topola a povedzte, že môžete začať. Stalkeri vtrhnú do tunela a pustia sa do pár zombíkov. Môžete im pomôcť, ale zvládnu sa o nich postarať aj sami. Keď ich pobijú, je to na vás, tak vojdite pri konci tunela do miestnosti s elektrickými anomáliami, ktorým sa vyhýbajte. Môžete si pomôcť detektorom, pre nájdenie artefaktu. Na prvej polici nájdete nejakú muníciu a lieky. Prejdite o dve miestnosti ďalej a v poslednej je artefakt Upravený Izolátor.
Vezmite si ho, prípadne aj zbraň a pár granátov pri krabici a vyjdite dverami von. V chodbe uvidíte, že niečo pôsobí na vašich Stalkerov. Pri vstupe do tunela sa objaví Kontrolór. Zabite ho a snažte sa byť rýchly. Ak vám to bude trvať, ovládne mysle vašich Stalkerov a z nich sa stanú vaši nepriatelia. Ak vám na nich nezáleží, môžete tiecť utiecť.
Keď ste von a ak to Topol prežil, oslovte ho a za pomoc vám dá pozíciu skrýše s výbavou. Tiež vás môže rovno vziať naspäť ku bunkru. Odovzdajte artefakt profesorovi Hermannovi a dostanete odmenu 6000 rubľov.


15.a. Výskum anomálií

Po splnení predošlej úlohy vás profesor Hermann osloví sám a požiada o pomoc pri výskume emisií a anomálií. Ak súhlasíte, tak si od ich technika Novikova vezmite tri skenery, ktoré musíte rozmiestniť na stanovených miestach. Máte ich zobrazené na mape v PDA.
Prvé miesto na je na Parkovisku. Na parkovisku je pár zombíkov, ktorých zabite. V jednom z troch zničených áut nájdete protiradiačné a protipsy lieky, granáty, pištoľ SIP-t M200 s muníciou a pár granátov. Okolo vežičky sú elektrické anomálie, tak sa pomocou skrutiek dostaňte až k vežičke. Pred ňou, pri stoličke a rozvodnej skrini umiestnite prvý skener. V rozvodnej skrini máte tiež tri armádne lekárničky a batérie (munícia). V anomálii sú aj dva artefakty.
Druhá lokácia je pri Živicovej anomálii (Bitumen anomaly). Je to len diera s ohnivými anomáliami uprostred vyrezaná do kopca. Na východnej strane pri ceste je maringotka a pod ňou betónové potrubia. V jednom je lovecká brokovnica a náboje. Pod kopcom, pod týmito potrubiami je pár kríkov pri stromoch (je to severovýchodne od anomálie, trochu ďalej od nej) a v nich je pištoľ s muníciou a granát. Vojdite do anomálie, kde sú ohnivé a gravitačné anomálie. Dostaňte sa do jej stredu, cestou môžete vziať jeden artefakt a umiestnite tam skener.
Posledným, tretím miestom pre umiestnenie skenera je Anomália betónového kúpaliska. Je to chemická anomália, v ktorej je aj jeden artefakt. V okolí môžete naraziť na psov a snorkerov. Na okraj bazéna umiestnite skener.
Potom sa vráťte za profesorom Hermannom a dostanete odmenu 5000 rubľov. Môžete sa ho kedykoľvek spýtať, čo zachytávajú skenery a povie vám, keď sa v danej anomálii objaví nový artefakt.


15.b. Výskum anomálií

Spýtajte sa profesora Hermanna na umiestnenie skenerov a povie, že tie čo ste umiestnili vysielajú a im stačí čakať na výsledky, no neuškodí mať viac zberní údajov. Tak si vezmite od technika Novikova dva ďalšie skenery.
Jeden umiestnite do Plavni anomálie, ktorá je v močiari severovýchodne od Yanova, kde ste mohli už loviť močiarnych mutantov a získať artefakt. Len na breh pri chemickej anomálii umiestnite skener.
Druhý umiestnite na cintorín v Anomálii Prašnej Kopy (Ash Heap Anomaly). Je v severozápadnom rohu oblasti, nad Kopachmi. Sú tam aj tri artefakty, tak pozor na oheň. Keď umiestnite oba skenery, úloha je plne hotová.


15.c. Výskum anomálií

Spýtajte sa profesora Hermanna opäť na testy merania a povie, že bude rád, ak mu pomôžete ešte do tretice pre plný rozsah zmerania anomálií. Tentokrát merania zabezpečia Stalkeri, ktorí pre nich pracujú a vy ich máte chrániť. Musia spraviť nejaké merania na posledných dvoch miestach, kde ste rozmiestňovali skenery, takže pri močiari s anomáliou Plavni a na kopci pri cintoríne nad Kopachmi. Oslovte Topola a s ním a jeho mužmi sa rovno presuniete k cieľu. Pri močiari je pár zombíkov a potom počas merania sa párkrát objavia zmutované zvieratá. Kým ostatní merajú, vy ich likvidujte. Keď budú merať nad Kopachmi, tak tam sa samozrejme budú objavovať skupinky ozbrojených zombíkov. Keď zmerajú čo treba, vráťte sa s nimi do vedeckého bunkra a choďte za Hermannom. Ten vám za vašu pomoc pri výskume anomálií dá 7000 rubľov a Veles detektor.
Asi o misiu neskôr uvidíte Topola a jeho stalkerov s novou výbavou. Oslovte ho a spýtajte sa na to. Pochváli sa, že dostali výbavu za skvelú prácu a dodá, že si cenia aj vašu pomoc a dá vám 3 vedecké lekárničky, 5 protiradiačných liekov, 2 antipsy lieky, 2 rádiochrany, 1 anabiotiká a prilbu Screen Helmet.


16. Hypotéza

Pri predošlej úlohe ste mali chrániť skupinu stalkerov pred mutantmi, kým oni vykonávali merania pre profesora Hermanna. Pohovorte si o tom s profesorom Ozerskym. Ten má teóriu, že meranie v anomáliách môže zvyšovať agresivitu mutantov. Ponúknite sa že otestujete jeho teóriu v praxi. Dostanete detektor, s ktorým máte ísť niekam, kde sa doteraz mutanti veľmi neobjavovali, teda do Živicovej anomálie (kde ste kládli skener pre Hermanna). Zájdite tam a kúsok od Hermannovho skeneru umiestnite detekčný skener Ozerskyho. Teraz pár minút zostaňte na mieste a likvidujte snorkov, ktorí na vás budú útočiť. Príde ich asi osem. Anomálie okolo vám budú ubližovať, ako aj im, čo vám trochu uľahčí prácu. Keď dostanete správu, že meranie je skončené, vezmite si skener naspäť a zaneste ho Ozerskemu, ktorému sa potvrdila jeho hypotéza a za odmenu dostanete 3000 rubľov.


17. Najnovšie objavy

Spýtajte sa profesora Hermanna, či má pre vás ďalšiu prácu. Potreboval by zistiť posledné objavy v továrni Jupiteru, tak máte zájsť do továrne a nájsť ich. Vojdite na nádvorie továrne a vojdite do dlhej budovy napravo (vedľa hlavnej, najväčšej). Vybehnite schodmi na prvé poschodie. Naľavo je na poličke list s informáciami (ten môžete predať Owlovi v Zatone za 750 rubľov, alebo vodcovi Povinnosti, Shlugovi, či vodcovi Slobody Lokimu v Jupiteri za 500 rubľov). Spojovacím mostom môžete prejsť do menšej budovy nad touto, no dá sa do nej vojsť aj priamo zvonku. Na poschodí so spojovacím mostom choďte po chodbe do zadnej miestnosti, kde je na stole zväzok rozkazov (ten môžete predať Owlovi v Zatone za 750 rubľov, alebo vodcovi Povinnosti, Shlugovi, či vodcovi Slobody Lokimu v Jupiteri za 500 rubľov). Vyjdite z budovy von, na vnútorné nádvorie a prejdite do budovy poniže (v podstate je spojená s tou, z ktorej ste vyšli, ale nedá sa do nej dostať inak, než zvonku). Vojdite a prejdite popred výťahy a v zadnej miestnosti na prevrátenom stolíku je Rozpis dodávok (opäť možné predať Shlugovi, či Lokimu, alebo Owlovi).
Vráťte sa popred výťahy späť a vyjdite na poschodie schodmi pri výťahoch, alebo na konci chodby, oboje schodiská vedú na poschodie, kde je v prostrednej miestnosti na stole zväzok dokumentov, čo sú výskumy, ktoré hľadáte. V prevrátenom stolíku je aj zbraň Eliminátor a munícia. Keď po zobraní dokumentov vyjdete na chodbu, prepadnú vás tam štyria žoldnieri, tak pozor. Zabite ich a zídite dole na prízemie. Tam čakajú ďalší traja. Zabite a prezrite ich. Black má u seba PDA, ktoré si vezmite.
Než odídete, choďte ešte do zadnej časti komplexu, na juhovýchod. Tam medzi bágrom a kontajnermi je za zamknutou kôlňou poškodená konštrukcia nejakej stavby. Je tam rebrík, ktorým sa dostanete pod túto stavbu a tam v jej základoch je potrubie (nie klasické otvorené, len kúsok trčiaci zo steny), v ktorom je tretí Strelcov úkryt, v ktorom nájdete Strelcov list pre Fanga a Strelcovu zbraň SKI-5k. Pod bágrom vzadu nájdete aj zbraň IL 86, lekárničku, antiradiačné lieky a muníciu. Poniže je ešte v juhovýchodnom rohu, v kapote auta bez podvozku pri plote brokovnica SPSA-14 a munícia.
Odovzdajte Hermannovi dokumenty a dostanete za odmenu 7000 rubľov, 3 vedecké lekárničky, 5 antiradiačných liekov, 2 protijedy, 2 antipsy lieky a 2 rádioochrany. Dajte mu aj Blackove PDA dokazujúce zradu žoldnierov a profesor Hermann prihodí ešte 2500 rubľov.


18. Anomálna aktivita

Spýtajte sa profesora Hermanna na výsledky z meraní a povie vám, že na severe zachytili veľmi neobvyklú aktivitu. Ponúknite sa, že ju preveríte a odporučí vám vziať si kvalitný detektor Svarog, aby ste to mohli preveriť poriadne. Vydajte sa na sever k chladiacej veži, ktorá je povyše Yanova. Vyjdite na vrchol chladiacej veže, z hornej strany z vrchu kopca po schodoch na vežu. Tam vyberte Svarog detektor a len s ním uvidíte veľkú lesklú guľu nad vežou. Choďte tesne k nej a chvíľku počkajte. Zaiskrí a vypadne z nej pár tiel vojakov. Je to jednotka Povinnosti a všetci sú mŕtvi. Môžete si vziať ich zbrane, sú v skvelom stave. Prezrite aj telá, jediný, kto má niečo pri sebe, je generál Tachenko, vezmite si jeho PDA. Skočte potom oznámiť výsledok profesorovi Hermannovi, no úloha je už splnená a odmenu nedostanete. No touto úlohou sa vám sprístupnila úloha „História Povinnosti“.


19. História Povinnosti

Pri úlohy „Anomálna aktivita“ ste moli získať PDA generála Tachenka zo skupiny Povinnosť. Táto úloha je úplne prostá, stačí predať toto PDA tomu, koho si zvolíte. Ak si chcete nakloniť skupinu Povinnosť, predajte PDA ich vodcovi Shulgovi (4000 rubľov, Tunder S14, munícia a granáty), ak si chcete nakloniť skupinu Sloboda, predajte PDA ich vodcovi Lokimu (4000 rubľov, SKI-5k a munícia). Pamätajte, že už ste sa mohli rozhodnúť pre jednu zo skupín pri úlohe „Sklad Povinnosti“ a súvisí s tým aj úloha „Preživší z Monolitu“. Ak chcete byť neutrálny, tak predajte PDA Owlovi v Skadovsk v Zatone za 2500 rubľov.


20. Strážiť vedcov

Pri úlohe „Najnovšie objavy“ vás napadol Black a jeho skupina žoldnierov, ktorí pôvodne strážil vedcov vo Vedeckom bunkri, no vyšlo najavo, že sú to zradcovia a tak ste ich zabili. Teraz je bunker bez ochrany. Pohovorte si o tom s profesorom Hermannom a navrhnite mu, že sa pokúsite zohnať pre nich novú ochranku.
Najať môžete ľudí od skupiny Povinnosť v Yanove cez ich vodcu Shulga, ľudí od skupiny Sloboda v Yanove cez ich vodcu Lokiho, Stalkerov v Zatone v Skadovsk po rozhovore s Beardom cez ich vodcu Spartaka (ak ste predtým nepodrazili Stalkerov a nepracovali pre Stultána), alebo žoldnierov v Zatone cez ich vodcu Hatcheta (ak ste s nimi zadobre a priniesli ste im jedlo v rámci ich úlohy).
Keď najmete ochranku, tak to len oznámte profesorovi Hermannovi, ktorý vám za odmenu dá 4000 rubľov, 3 protijedy, 2 antipsy lieky a 3 rádioochrany.


21. Preživší Monolitu

Na brehu jazera severne nad Skladom Kontajnerov, kde ste mohli zachraňovať od banditov rukojemníka, táborí skupina Monolitu. Pohovorte si s ich vodcom Striderom a ponúknite sa, že skúsite dojednať v Yanove, aby ich tam prijali. Stalkeri tam nemajú až také slovo, takže to musíte dojednať s Povinnosťou, alebo so Slobodou. Vodcovia týchto skupín budú súhlasiť s prijatím bývalých členov Monolitu do svojich radov, len ak sa za nich zaručíte, čo nie je problém, ale aby váš hlas mal nejakú váhu, musia vám najprv dôverovať. A aby ste si získali dôveru jednej z týchto skupín, musíte v jej prospech splniť úlohy „História Povinnosti“ a „Sklad Povinnosti“. Potom len oslovte vodcu skupiny, s ktorou máte dobrý vzťah, zaručte sa za Stridera a jeho skupinu, povedzte, že môžete vyraziť s ich mužmi a presuniete sa k Striderovi, kde ho prijmú do skupiny.


22. UAV

Je tu jedna voľná úloha, ktorú ste mohli splniť aj skôr, prípadne ju splniť aj bez zadania, no neskôr ste už lepšie oboznámený s terénom. Choďte do severozápadného rohu oblasti Jupiter, nad Kopachy, nad cintorín s ohnivou anomáliou. Nad ním je malé údolie medzi kopcami, kde je havarované Bezpilotné lietadlo (UAV: Unnamed Aaerial Vehicle). Prezrite si ho a získate z neho pamäťový modul. Ten zaneste do Vedeckého bunkru Novikovovi, ktorý vám ho za 2000 rubľov dekóduje. Potrvá mu to asi tak hodinu, tak si môžete skočiť zdriemnuť do Yanova. Potom sa za ním vráťte. Výsledkom sú na mape zaznačené tri polohy skrytých výbav. Dekódovaním modulu je úloha skončená.
Tieto tri miesta ste mohli nájsť pri prieskume už predtým aj sami. Aj s vyznačenou polohou na mape môže byť trochu zložité ich nájsť. Sú to miesta, kde je ukrytá výbava Strelca (hlavnej postavy z prvého dielu a na ktorú ste narazili aj v pokračovaní /“prológu“/ Čistá Obloha).
Jedna výbava je v močiari východne od Yanova, kde je aj dolovací stroj (Quarry). Zo zadnej strany veľkého rýpadla je kopec a na ňom je pri buldozéri vyschnutý strom. Vylezte na strom a skočte z neho na palubu rýpadla a vnútri v kabíne je batoh a v ňom list od Fanga pre Strelca, pištoľ, granáty (RGD-5 a F1) a munícia (12x70; .45 hydrashock; 9x18; 5.49x39; 5.49x39 AP). Do močiara zájdete pri plnení úlohy „Odplata“.
Druhá výbava je v starej Cementárni, kde môžete hľadať pre Nitra „Rádiovú výbavu“. Choďte do severozápadnej časti, oproti dvom silám dolu k vode. Je tam pod komplexom kanálový výpust. Vojdite doň a pozor na anomálie. Napravo sú tri kanále. Dva sú zamrežované, tretí nie. Vojdite tam a vnútri nájdete Strelcovu krabicu, v ktorej je list pre Ducha a výbava (vodky, nápoje, konzerva, antiradiačné lieky, lekárničky, armádne lekárničky a obväzy).
Tretia výbava je v továrni Jupiter. Tam ste mohli plniť úlohu „Najnovšie objavy“. Choďte ešte do zadnej časti komplexu, na juhovýchod. Tam medzi bágrom a kontajnermi je za zamknutou kôlňou poškodená konštrukcia nejakej stavby. Je tam rebrík, ktorým sa dostanete pod túto stavbu a tam v jej základoch je potrubie (nie klasické otvorené, len kúsok trčiaci zo steny, aktivovateľný ako krabice) v ktorom je tretí Strelcov úkryt, v ktorom nájdete Strelcov list pre Fanga a Strelcovu zbraň SKI-5k.


23. Evakuačná pozícia: Preskúmaj pozíciu B205 (hlavná úloha)

Choďte do komplexu Volkhov AA, kde narazíte na zombíkov. V malej dodávke napravo je Tunder S14 a munícia. Choďte do hornej budovy a tam nájdete v zadnej miestnosti na stole dokumenty poručíka Sokolova. Vezmite si ich a tým je úloha splnená.
Než odídete, môžete sa zdržať prieskumom. Choďte do chodby pod budovou a k zamknutým dverám. Teraz, keď máte Sokolovove dokumenty, poznáte číselný kód a môžete si ich otvoriť. Vojdete do zablokovanej chodby. Napravo zničte drevenú paletu, za ktorou je vchod (ak začnete páliť po potvorkách za blokádou, môže sami obehnúť cez tento prechod). Prejdite chodbou do haly s krabicami, kde je malý mutant, silný nepriateľ, s akým ste sa stretli pri úlohe „Lov: Neidentifikovaný mutant“. Stačí si pamätať, že keď dvíha ruky, je nezraniteľný. Zabite ho, prejdite ďalej, vylezte hore rebríkom a dostanete sa k zbraniam. Je tu pár pištolí (PM), samopalov (AKM-74/2), granátov (F1), munície, rakiet a aj raketomet (RPG-70).
Dokumenty, ktoré ste získali, môžete zaniesť Sokolovovi, ktorý je vo Vedeckom bunkri, kde ste ho mohli stretnúť už predtým. Dá vám za ne armádnu lekárničku.


24. Stingray 1 (hlavná úloha)

Choďte na juh k Helipadom, kde je havarovaný ďalší vrtuľník. Pred vstupom je mínové pole. Choďte po chodníku, kde je mín najmenej a sledujte radar, na minimapke vidíte tmavé body predstavujúce míny, tak sa im proste vyhnite. Na chodníku ich vidíte dokonca aj priamo, fyzicky. Vrtuľník vyzerá celkom v poriadku, prezrite ho, no zistíte, že tiež havaroval. Dvaja vojaci sú vnútri mŕtvi (tretieho, seržanta Shlyachina, môžete nájsť v mínovom poli), no získali ste čiernu skrinku. Keď sa pokúsite odísť od vrtuľníka, tak sa objaví hromada mutantov a všetci mieria k vám. Vyberú sa ale strmhlav cez mínové pole a väčšina z tej hrozby padne, takže k vám sa dostanú tak traja, štyria. Dorazte ich.
Choďte do stanice Yanov a dajte čiernu skrinku technikovi Nitrovi. Počkajte si tri hodiny a zaplaťte mu 1650 rubľov. Vypočujete si nahrávku z čiernej skrinky, získate ďalšie úlohy a túto ukončíte.


25. Stingray 4 (hlavná úloha)

Zostal posledný vrtuľník v momentálne dostupných oblastiach, ktorý je v továrni Jupiter. Už ste časť továrne mohli preskúmať v rámci vedľajších úloh. Teraz choďte do hlavnej, najväčšej budovy. Vchod je zozadu, takže si to musíte celé obísť. Hneď po vstupe do veľkej haly zbehnite napravo malými schodmi dole a vojdite do tunela, ktorého vchod je osvetlený. Na konci tunela vylezte po rebríku. Ste na poschodí v hlavnej hale. Teraz v podstate musíte obísť po ochodziach dookola. Proste choďte po ochodzi jedinou možnou trasou do miestnosti s ovládacím pultom, na ktorom sú Dokumenty s poznámkami (vezmite si ich, pre úlohu „Cesta do Pripyat“). Z nej prejdite druhými dverami a po ochodzi do dverí rovno oproti vám a za nimi dole schodmi.
Ste v samostatnej časti budovy. Vnútri zabite psov. Pod prevrátenými rozvodnými skriňami oproti vchodu je samopal (AKM 74/2, obväz, jedlo a munícia). Na ovládacom pulte obďaleč je list, týkajúci sa dodávky 62 (vezmite si ich, pre úlohu „Cesta do Pripyat“). No a hlavne je tu štvrtý vrtuľník. Preskúmajte ho, čím ukončíte úlohu. Skratovala tu elektronika tak, ako pri Stingrayi 5, takže treba zistiť prečo.


26. Cesta do Pripyat (hlavná úloha)

Po vypočutí si čiernej skrinky zo Stingrayu 1 ste zistili, že sa potrebujete dostať do Pripyatu, hoci nám to bolo jasné od začiatku hry. Môžete sa spýtať Pilota (ak ste za ním nešli hneď po získaní tejto úlohy), ktorý vás prevádza medzi Zatonom a Jupiterom, či o tom niečo nevie. On nemá záujem cestovať do Pripyatu, stačí mu jeho trasa, ale jeho známy počul niečo o tuneli v továrni. Takže začnite hľadať v továrni Jupiter.
Trojo dokumentov ste mohli nájsť už pri plnení úlohy „Najnovšie objavy“ (List s informáciami, zväzok rozkazov a rozpis dodávok. /Notebook Sheet, Folder with the Order, Delivery Schedule/). Dva ste našli pri úlohe „Stingray 4 (Dokumenty s poznámkami a List, týkajúci sa dodávky 62 /Documents with Notes, Letter concerning Deliveries of item 62/).
Predposledný dokument je v juhovýchodnej budove celého komplexu, je to neďaleko vchodu do hlavnej budovy. Tam len vybehnite na poschodie a v zadnej miestnosti si vezmite z poličky Schému podzemnej cesty (Underway Schematics).
Posledný dokument je vnútri. Vráťte sa dole, k havarovanému vrtuľníku Stingray 1. Pri ňom prejdite za miestnosti z plechových stien a dostanete sa do obrovskej haly. Na konci vybehnite hore do riadiacej kabíny. V nej je na stole pri počítači modrá zložka Služobný záznam (Duty Shift Log). To je posledný dokument, po ktorom už viete všetko o podzemnom prechode do Pripyatu. Potrebujete nahodiť generátor, aby ste otvorili cestu. Nato treba technika, tak zájdite do stanice Yanov a oslovte Nitra. Dáte mu tri dokumenty na preskúmanie a povie vám, čo potrebujete. Úloha tým končí.


27. Pripyat 1 (hlavná úloha)

Túto úlohu získate automaticky po prvej. Na radu Nitra skočte do veže nad stanicou Yanov, kde býva Zulu. Vypite si spolu párkrát a pohovorte si o vašej ceste. Nitro otvorí prechod a Zulu sa ponúkne, že pôjde s vami. No poradí vám zohnať pár ďalších, ktorým dôverujete a tiež potrebujete oblek s vlastnou podporou života a kyslíkom. Keď si pripijete na všetky vaše nápady, tak odpadnete. Keď sa preberiete, vyrazte sa pripraviť.
Najprv oblek pre vás. Potrebujete SEVA suit. Ten predáva Havajčan na stanici Yanov (okolo 28000 rubľov) a Owl na lodi Skadovsk v Zatone (okolo 23000 rubľov). Objednať si ho môžete aj u Nimblea v Skadovsk (okolo 30000 rubľov). Ceny samozrejme ovplyvňujú aj rôzne zľavy, ktoré ste mohli získať.
Teraz treba dať dokopy tím. Zulu je istý. Ďalší, ktorí prichádzajú do úvahy sú Strider, Vano a Sokolov. Strider s vami pôjde, len ak ste pomohli jeho skupine pri úlohe „Preživší Monolitu“ a dostali ste tak jeho a jeho skupinu do radov Povinnosti, alebo Slobody. Potom ho nájdete v Yanove. Keď spomeniete oblek, tak povie, že použije svoju starú uniformu z Monolitu, ktorá spĺňa presne rovnaký účel, ako SEVA. Odveďte ho k Zuluovi.
Vano postáva vo vstupnej hale stanice Yanov. Pôjde s vami, ak ste mu pomohli pri úlohe „Dlhy“ a buď za neho vyplatili dlh u banditov, alebo ste banditov pozabíjali. Spomeňte oblek a nemá dostatok peňazí, chýba mu 5000 rubľov. Dajte mu zo svojich, kúpi si oblek a tak ho odveďte k Zuluovi.
Posledný je poručík Sokolov, ktorý sa zdržiava vo Vedeckom bunkri. Je ochotný s vami ísť, keďže tam je evakuačné miesto armády, ale nemá oblek, ani peniaze. Poradí vám, spýtať sa profesora Ozerskeho. Spýtajte sa ho na to a sľúbi vám oblek, za službičku. Splňte úlohu „Anomálna rastlina“ a dostanete oblek pre Sokolova, ktorého odveďte tiež k Zuluovi.
Už sa len pripravte vy, vyzbrojte, zásobte muníciou a výbavou a povedzte Zuluovi, že ste pripravení. Nitro spustí plošinu a vy so svojim tímom vstupujete do podzemného tunela.


28. Anomálna rastlina

Aby ste v rámci úlohy „Pripyat 1“ dostali pre poručíka Sokolova oblek SEVA, musíte splniť úlohu pre profesora Ozerskeho. Je veľmi prostá, stačí preskúmať anomáliu zvanú Anomálny háj a priniesť odtiaľ zvláštnu rastlinu. Je to háj východne od bunkra, neďaleko močiara. Je to len oblasť s chemickými anomáliami, uprostred ktorej nájdete kvet, ktorý si vezmite a doručte Ozerskemu. Odmenou vám je oblek pre Sokolova.C. Cesta do Pripyatu


1. Pripyat 1

Vydajte sa prvou časťou tunelu so svojim tímom. Cestou pobite pár snorkov a krpcov. Pri prvej odbočke je naľavo za nákladiakom pár lekárničiek a obväzov. V kabíne auta pred týmto nákladiakom je Vinca a armádna lekárnička. V džípe je pištoľ (Black Kite) a munícia. Na konci chodby použite ovládací panel a otvorte dvere.

Tu sú anomálie. Môžete použiť svoj skvelý detektor, alebo ísť za vašimi parťákmi, tí nájdu správnu cestu aj sami. Je tu len pár drobných nepriateľov. Prejdite až na koniec k ďalším zatvoreným dverám. V prvom džípe za dverami sú lekárničky, obväzy a vedecká lekárnička. V kabíne nákladiaku obďaleč je munícia. V džípe ďalej je protijed, vinca a armádna lekárnička. Munícia je aj na konci chodby naľavo od dverí. Na konci chodby použite ovládací panel a otvorte dvere.

Zbehnite dole schodmi a otvorte ďalšie dvere. Prejdite chodbou, kde na vás skočí snork a vojdite do vlakového tunelu, kde sa vyrúti pár ďalších snorkov. Na vagóne prvého vlaku napravo je munícia a zbraň AC-96/2. Vo vagóne napravo, na konci pri bráne je truhlica s muníciou. Na konci opäť použite terminál a otvoríte dvere.

Keď sa otvoria dvere, vyrúti sa skupina snorkov, tak si pripravte poriadnu zbraň. Prejdite do veľkej vlakovej haly. Na pravej strane je v kabíne vozu (bez vozu) pár granátov. Ďalej napravo za kontajnermi je miestnosť, kde je pri skrinke pár nápojov a tlmič. Na ľavej strane haly je za anomáliami miestnosť s nápojmi, vodkou a krabica, v ktorej je SEVA oblek. Dvere na konci sú zavreté a nemôžete ich otvoriť, lebo nemajú energiu. Napravo od nich za vagónom je rebrík vedúci hore na plošinu s generátorom. Vylezte tam a aktivujte generátor. Z obďaleč vybehne pár ozbrojených nepriateľov monolitu. Pobite ich, kým ste tu hore na plošine, hodí sa ostreľovačka, respektíve samopal so zameriavačom. Energia je tu, ale dvere s ovládacím panelom k hlavnej bráne sú stále zavreté. Choďte na opačnú stranu haly a pomedzi anomálie prejdite do ovládacej miestnosti. Tam popri lekárničkách vybehnite hore schodmi a hore aktivujte spínač. Objavia sa ďalší nepriatelia monolitu. Zbavte sa najprv ostreľovačov a potom ostatných dolu v hale. Pri týchto prestrelkách si sledujte svoj tím, niektorí môžu padnúť, tak ich chráňte, alebo si často ukladajte pozíciu. Po tomto boji choďte opäť k hlavnej bráne. Napravo sa otvorili dvere, ktorými prejdite a pokračujte.

Prejdite chodbou s chemickými anomáliami a vybehnite hore schodmi. Tam opäť otvorte ovládacím panelom dvere. Prebojujte sa chodbami cez zombíkov a snorkov. Pri druhej skupine zombíkov je napravo miestnosť s truhlicou s muníciou. Na konci tejto poslednej chodby už len vylezte hore rebríkom.D. Pripyat


1. Evakuačná pozícia: Preskúmaj pozíciu B28 (hlavný príbeh)

Túto úlohu splníte automaticky príchodom do Pripyatu. Keď vyleziete hore, objaví sa armáda a vy musíte odhaliť svoju totožnosť. Zulu je naštvaný, nechce pracovať s armádou a odchádza. Ostatní traja vaši spoločníci s vami prejdú na pozíciu do Práčovne, kde má armáda provizórne stanovisko. Tam si pohovoríte o situácii s plukovníkom Kovalskym.
V stanovisku máte aj technika a zásobovača munície (poručík Kirillov) a doktora pre liečenie zranení a predaj liekov (poručík Rogovets).


2. Neidentifikovaná zbraň (hlavný príbeh)

Keď sa plukovníka spýtate na príčinu havárií vrtuľníkov, povie vám o neznámej zbrani, ktorú proti nim raz použili a ktorú zrejme použili aj na vrtuľníky. Teraz pripravil skupinu, aby získala túto zbraň. Vy pôjdete s nimi. Oslovte kapitána Tarasova a povedzte, že ste pripravený vyraziť.
Presúvate sa k nemocnici. Vojdite do jedného krídla a čakajte na nepriateľov. Zaujmite palebnú pozíciu a počkajte si na nepriateľov na dvore. Keď sa objavia, pobite ich. Potom skočte prezrieť ich telá, ale je to pasca a z krídla oproti sa vyrojí skupina nepriateľov. stiahntie sa, kryte sa a pozabíjajte ich. Prípadne vbehnite k nim, no napokon sa musíte (keďže tak káže úloha) stiahnuť naspäť k vašim. Potom dostanete za úlohu zabiť vodcu tejto skupiny Monolitu. Ten je na streche naľavo. Zložte ho a vybehnite si na strechu poschodia, kam dopadol, vziať jeho zbraň - neidentifikovanú zbraň.
Na poschodí v južnej časti nepriateľského krídla sú na poličkách dve lekárničky a v tej istej miestnosti je na vrchu operačnej lampy aj munícia (7.62x54) a na prízemí pod operačkou je v poličke prevráteného stola lekárnička, obväz a munícia, ale dosť sa môžete nabaliť aj z výbavy mŕtvych nepriateľov. Na poschodí vášho krídla, v zabarikádovanej miestnosti (kam preleziete zo susednej) je v tlakovej nádobe granátomet M203 a pár granátov.

- So zbraňou sa vráťte spolu s Tarasovom a vašimi vojakmi späť na základňu do práčovne. Ohláste to Kovalskymu a úloha sa vám posunie ďalej. Po rozhovore začujete hlásenie rádiom a získate úlohu „Nezvestná prieskumná jednotka“. Než budete pokračovať v tejto úlohe, čo si vyžaduje cestu do Zatonu, môžete sa tu zdržať pre vedľajšie úlohy (tiež nezabudnite pohľadať tu posledné súčiastky pre Nitra a Cardana). Dole sa objavil Garry, ktorý sledoval vašu cestu sem a teraz vám poslúži pre urýchlenie presunu ako sprievodca. Ak ste mu predtým pomohli s jeho úlohou „Kontrakt s vedcami“, tak vám daruje artefakt Bubble. On je tu a Strider niekam zmizol, netuším prečo a čo sa s ním stalo, viac sa neobjavil.

Keď chcete pokračovať, vydajte sa do Skadovsk v Zatone, pretože s Nitrom sa o tom ani nemôžete zhovárať. Tam dajte zbraň Caradnovi, ktorý keď si ju prezrie, tak odpadne. Prespite sa, kým sa preberie a oslovte ho. Povie vám, že je to Gaussova puška, teda Predmet 62, ako sa oficiálne nazýva, a o ktorom ste sa už v rôznych dokumentoch mohli dočítať. Nevie ju opraviť bez plánov, no vie, kde by sa dali zohnať.


2. Zulu

Vydajte sa do školy. Choďte k nemocnici, kde ste plnili prvú úlohu a odtiaľ len o ulicu vyššie je škola. Na jej nádvorí je skupina snorkov a v ruinách sa im bráni Zulu (samozrejme za predpokladu, že prežil cestu sem s vami). Pomôžte mu a pozabíjajte snorkov. Potom ho oslovte a súhlasí s presunom na základňu. Tam vám za pomoc dá svoj guľomet Zuluov RP-74. Dodá, že sa vracia späť cez Garryho do Jupitera, takže ste sa predsa len rozišli v dobrom.


3. Nezvestná prieskumná jednotka

Keď ste sa po získaní neznámej zbrane od skupiny Monolit hlásili u Kovalskyho, tak ste počuli rádiové volanie o pomoc. Zájdite za obytný komplex pri práčovni a tam na trávnatej ploche nájdete telá štyroch vojakov, ktorí boli zastrelení. Chudáci majú u seba celkom slušné zbrane. Ich objavením úloha končí a získavate úlohu „Sily Monolitu“.


4. Sily Monolitu

Po preskúmaní tiel „Nezvestnej prieskumnej jednotky“ ste získali polohu skupiny Monolit. Plukovník Kovalsky vám posiela dvoch vojakov. Ak cestu s vami z Jupitera prežili Sokolov a Vano, tak vás pri autobuse čakajú oni, ako dobrovoľníci na túto úlohu. Neďaleko odtiaľ je Kníhkupectvo. V prvej hale je päť nepriateľov, dvaja ďalší sú na chodbe za ňou. Prejdite chodbou a otvorte dvere, za ktorými počujete zvuky. Tam sa piati Monoliťáci modlia k zvláštnej stavbe. Začnú sa brániť, až keď vystrelíte, zrejme sú v tranze, takže si tam vbehnite a postrieľajte ich. Prípadne začnite útok cez okno z poschodia. Potom preskúmajte stavbu a zistíte, že pod hromadou odpadu je anténa. Jej preskúmaním je úloha splnená. Vráťte sa s vašimi naspäť na základňu.


5. Predmet 62 (hlavný príbeh)

Cardan pracoval v továrni v Zatone a má prístupovú kartu do podzemných častí. Choďte teda do továrne (na nádvorí je anomália Železný les, našli ste tu Stingray 2) a v juhozápadnej časti vojdite do malej budovy. Zbehnite dole schodmi a kartou od Cardana si otvorte dvere. Dole sa prebojujte chodbou so zombíkmi. Popri chodbe je aj nejaká munícia a granáty. Zbehnite ešte nižšie schodmi a tam narazíte na dvojnohú beštiu. Je fakt silná a veľa toho znesie. Môžete sa jej uhýbať cez podchod pod vlakom, alebo sa sťahovať naspäť do dverí, ktorými ste prišli a ktorými ona neprejde. Keď padne, tak vyjdite naľavo po schodoch a nad nimi vylezte hore rebríkom na ochodzu pod stropom. (Môžete teda z prízemia najprv vyliezť prvým rebríkom naľavo, hore na plošinu a z nej cez dva rebríky vyššie, na plošinu nad dverami, ktorými ste vošli, sú tu dve armádne lekárničky a batérie). Opatrne prelezte po vetilačke na opačnú stranu miestnosti. Naľavo je vo ventilačnom otvore diera. Skočte do nej a prelezte do susednej miestnosti. Rovno na stole, pri ktorom vypadnete, sú dokumenty, ktoré potrebujete, vrátane žltej karty X8. Odtiaľto vybehnite schodmi, otvorte si dvere bez zámky a dostanete sa hore, odkiaľ ste prišli.
Zaneste dokumenty Cardanovi a ten potrebuje pár hodín, kým to preberie. Môžete mu tiež vrátiť kartu od továrne a dá vám za ňu tri vedecké lekárničky. Za pár hodín sa za ním zastavte a vráti vám opravenú zbraň, Gaussovu pušku, ktorú odteraz môžete používať. Tiež vám vráti dokumenty a povie, že môže vyrábať batérie, ktoré sa používajú ako munícia do tejto zbrane a môžete ich teda od neho kupovať po 2000 rubľov.
Vráťte sa do Pripyat a oznámte Kovalskymu, čo ste zistili o zbrani.


6. Nezvestný strážca

Keď sa vrátite do Pripyatu po oprave Gaussovej pušky, ohlási vám Kovalsky, že sa stratil jeden zo strážcov pri obchode (Grocery Store). Je to západne od základne. Vydajte sa tam a v obchode uvidíte vojaka Stetsenka, ako strieľa všade možne okolo seba a napokon sa zastrelí. O chvíľu nato vyjde z dverí kontrolór, tak ho zastreľte niečím silným, Gaussovka príde vhod. Tým ste našli strážcu, aj vyšetrili, čo sa stalo a úloha je skončená.
Než odídete, skočte do pivnice domu. Tam úplne dole je naľavo od rebríku, za železným trámom raketomet RPG-7u.


7. Jeden výstrel

Keď sa vrátite do Pripyatu po oprave zbrane u Cardana, tak vám Garry povie, že sem priviedol nejakých žoldnierov, ktorí sa ho následne pokúsili zabiť. Zistil, kde majú stretnutie so svojím zamestnávateľom. Povedzte o tom plukovníkovi Kovalskymu a dodajte aj, že viete o čo ide na základe informácií z notebooku žoldnierov („Tábor Žoldnierov“) a od strýka Yara („Kopachy“). Rozhodnete sa, že to treba prešetriť a zabiť vodcu žoldnierov, ako aj ich klienta. Keď dohovoríte, automaticky sa presúvate s poručíkom Kirillovom do bytu s výhľadom na stretnutie. Dostanete ostreľovačku SVDm-2, ale dobre sa hodí aj Gaussovka.
Sledujte dvor pred vami. Najprv sa objavia žoldnieri. Ich vodca je ten v brnení Exoskeletonu. Chvíľu sa tam bude prechádzať a dorazí aj druhá skupina, pár chlapíkov v ochranných oblekoch vedcov. Jeden bez zbrane sa postaví k vodcovi žoldnierov, tak si ich zamerajte a oboch ich zabite. Môžete zabiť aj pár ďalších, ale nie je to nutné, dajú sa na útek. Hlavne sa skryte po rakete, ktorú vypália do vášho okna. Potom zbehnite dole a prehľadajte telá. U vedca nájdete červenú kartu X8. Potom sa len ohláste u Kovalskyho. Dostanete za odmenu muníciu do ostreľovačky, ktorú ste dostali pre túto úlohu.


8. Laboratórium X8 (hlavný príbeh)

Teraz sa treba vydať do laboratória, ktoré ako ste zistili, je cieľom žoldnierov a neznámych vedcov. Je to pod budovou medzi školou a škôlkou, v obslužnom stredisku Yubileini. Tam sa musíte dostať na horné podlažie, aby ste aktivovali generátor pre energiu výťahu. Prebojujte sa prvým podlažím cez zombíkov a druhým cez vojakov Monolitu. Na tretie podlažie sa dostanete jedine schodmi na východnej strane. Tu sú ďalší vojaci Monolitu. Obíďte si po chodbe miestnosť s mrežami, kde sú ďalšie schody, ktorými sa dostanete na štvrté podlažie. Opäť sa prebojuje podlažím. Pri výťahu sú schody na piate podlažie. Pri výťahu je aj mŕtvola vedca Barchuka, ktorý má pri sebe svoje PDA (môžete predať Owlovi za 4000 rubľov). Vybehnite na piate podlažie, kde je už len miestnosť s generátorom, ktorý nahoďte. Tu môžete vyjsť aj na strechu, ak chcete, kde sú elektrické anomálie a artefakt. Inak len zídite dole a zvezte sa výťahom do tajného laboratória.

Zbehnite dole schodmi a otvorte si žltou kartou dvere. Napravo sú jednu zatvorené a tie otvoríte červenou kartou, ktorú máte, len ak ste ju vzali od zabitého vedca v úlohe „Jeden výstrel“. Za ňou je sklad, v ktorom je Tunder S14, AC-96/2 a mnoho munície, lekárničiek, granátov, antiradiačných liekov a pištolí. Teraz treba pohľadať dokumenty v komplexe. Oblasť je dosť chaotická a neprehľadná, tak spíšem presný popis, ako ich nájsť všetky za sebou, kontinuitne.
Od vstupu sa dajte naľavo (nie popred výťahy, tou druhou chodbou), otvorte dvere, pozor na lietajúcu anomáliu, vojdite dole schodmi, tu pozor zas na duchov, čo po vás hádžu predmety. Zo stola si zoberte modrý papier, Poznámky s opisom experimentu.
Vráťte sa k vstupným dverám. Zbehnite oproti nim dolu schodmi a odtiaľ napravo zas hore schodmi. Z tejto miestnosti vylezte hore rebríkom a v malej miestnosti s červenou žiarovkou zabite anomáliu, čím sa zbavíte toho pohybovania predmetmi a hádzania ich po vás. Keď zleziete zas dole rebríkom, bude tam pár krpcov.
Vráťte sa o jedny schody nadol a schodmi oproti zbehnite ešte nižšie (tie naľavo vedú naspäť k vstupným dverám). Dole preskočte anomáliu a vojdite do haly so zatopenou strednou časťou. V tej zatopenej časti je na stole pri počítači druhý dokument, Dúhový žiarič - hlavná technická charakteristika. Keď ho vezmete, vyrúti sa na vás pár krpcov.
Vybehnite hore zo zatopenej časti a choďte do miestnosti rovno oproti. Napravo syčí nejaký kotol, naľavo sú schody nahor a aj nadol k turbínam. Choďte dole k dvom turbínam a na stolíku za nimi je tretí dokument - Príkaz k presunu.
Vráťte sa hore schodmi k syčiacemu kotlu a popri ňom prejdite k dvom výťahovým šachtám. Tou druhou, kde nie je kabína, vylezte hore po dvoch rebríkoch a tam vyskočte von cez otvorené dvere (len dvere, ešte nad vami je kabína, cez ktorú sa dá preliezť, ale to už budete na inom podlaží). Prejdite do jedinej miestnosti pri vás a pripravte si Gaussovku, pretože tam vás čakajú traja trpaslíci, tí silní mutanti. Zabite ich a poobzerajte sa. V hlavnej miestnosti je na stole štvrtý dokument, Hlásenie o štúdii vzoriek. Naľavo sa po schodoch dostanete ešte do malej miestnosti nad touto. Tam je na stole piaty dokument, Manuál k Predmetu 62. V poličke tu nájdete tiež lieky, lekárničku a obväzy.
Vráťte sa k výťahovým šachtám a vylezte ešte vyššie nahor a cez výťahovú kabínu (ktorú ste pred chvíľkou ignorovali) prelezte von. Ste opäť na štartovnom podlaží. Teraz choďte napravo od vstupných dvier a dolu schodmi. V miestnosti s dierou v podlahe vás napadnú dvaja snorkovia. Po ich zabití prejdite schodmi napravo hore na ochodzu nad touto miestnosťou a z nej vojdite do miestnosti s váhami a pultami. Naľavo za pultmi, na pánskom záchode, je trpaslík. V zadnej časti jedálne je na stole s paštikou aj posledný, šiesty dokument, Výskumné dokumenty.
Vráťte sa k vstupným dverám kvôli odchodu. Tu vás teraz čaká kontrolór, tak si pripravte Gaussku a zabite ho. Vyjdite hore a vyvezte sa výťahom naspäť von.
V budove sú noví zombíci, tak pozor na to. Získali ste, čo ste potrebovali a dostali ste sa z laboratórií. Úloha je splnená.


9. Na slovíčko (hlavný príbeh)

Keď sa dostanete z laboratórií X8 a ukončíte predošlú misiu, ozve sa vám Kovalsky, že si s vami potrebuje pohovoriť. Len za ním zájdite na základňu v Práčovni a pohovorte si spolu.


10. Rádiové rušenie (hlavný príbeh)

Plukovník Kovalsky vám povie, že situácia je čoraz horšia; čo je jasné aj vám; a že je dôležité nadviazať kontakt s velením. Jeho technik má podozrenie, že je tu niekde rušička ich signálu. Máte ísť preveriť tím, ktorý sa to vydal obhliadnuť. Vedzte, že po splnení tejto misie odíde Garry (oznámia vám, že šiel po zásoby) a nevráti sa, až pokým nesplníte poslednú misiu, takže ak niečo potrebujete doriešiť v Jupiteri, či Zatone, tak tam skočte teraz.
Zájdite na miesto a nájdete tam troch mŕtvych vojakov. Seržant Yarmoshuck má u seba výbušninu, tak si ju vezmite. Ohlásite rádiom plukovníkovi, čo ste našli. Oni zatiaľ zistili presnú polohu rušičky, je v budove škôlky, tak tam zájdite. Pod schodmi sú zamknuté dvere, tak na ne umiestnite výbušninu a vzdiaľte sa. Po výbuchu vojdite dnu.
Vybehnite hore schodmi. V miestnostiach naľavo aj napravo sú pohyblivé anomálie, ktoré vás napadnú. Zničte ich, dajú sa zabiť streľbou. Naľavo zbehnite dole schodmi, prejdite izbou popri klavíri a za ňou ďalšími schodmi nahor. Prejdite jedinou možnou trasou a nájdete rušičku. Zničte ju. Ak nemáte granáty, dá sa aj zbraňou, no stojí vás to dosť nábojov.
Po zničení rušičky skočte dole dierou, ktorá po nej vznikla. Dole otvorte chladničku, z ktorej niekto búcha. Je tam poručík Rogovets, lekár zo základne, ktorý zmizol. Súhlaste s návratom a automaticky sa presúvate späť na základňu. Potom oslovte plukovníka, pre ukončenie úlohy.


11. Neznámo

Vojaci zachytili neznámy, kódovaný signál, ktorý sa pohybuje. Majú jeho súradnice, tak ho máte preveriť. Signál je neďaleko od vás, pod obytným komplexom, tak sa tam vydajte. Keď tam prídete, nič nenájdete a signál sa presunie na dvor obytného komplexu. Presuňte sa za ním a tam vám to dôjde, hýbe sa cez kanály pod zemou. Vráťte sa na základňu.


12. Evakuácia

Do základne vošiel Strelec. Áno, hlavná postava prvého dielu, legendárny stalker, ktorý sa dostal do centra Zóny. Povie vám, že po emisiách sa niektoré anomálie presúvajú a preto sú armádne mapy zbytočné a preto helikoptéry havarovali (čím splníte aj úlohu, ktorú ste mali od preskúmania Stingraya 5, v rámci ktorej ste mali zistiť príčinu pádu). Začne emisia, takže treba čakať. Plán je taký, že po emisii vyrážate na miesto evakuácie. Vy si môžete opraviť zbrane, doplniť muníciu a celkovo sa pripraviť na posledný boj. Tiež si pohovorte so Strelcom. Ak ste našli všetky tri jeho listy (súmárne spísané v úlohe „UAV“), tak mu ich môžete odovzdať, za čo sa vám odmení dvoma artefaktmi. Keď ste pripravený, pohovorte si cez rádio s velením, pohovorte si s Kovalskym a napokon mu povedzte, že ste pripravený. Vy, vojaci a Strelec vyrážate (Vano sa niekam stratil, rovnako ako Strider. Dozviete sa o nich len v záverečnom zhrnutí).
Presúvajte sa s armádou ulicami k miestu evakuácie. O nich sa extra starať nemusíte, vedia, kedy sa majú kryť a kedy bežať. Len im pomáhajte likvidovať mnoho zombíkov, po ktorých doteraz nebolo ani chýru a zrazu sa všetci nahrnuli do ulíc. Pri škole zombíkov vystriedajú snorkovia. Nad školou vás zasiahne psyonický útok. Schytá to medik Rogovets, tak sa po neho vráťte a preberte ho. Keď sa preberie, už sám uteká za ostatnými, tak ho nasledujte.
Potom už sa dostanete na priestranstvo s vrtuľníkmi. Tu však čakajú po okolí vojaci Monolitu. Zbavte sa najmä ostreľovačov na strechách, presuňte sa k vašim k vrtuľníkom a likvidujte všetkých nepriateľov, kým nenastane scénka, v ktorej vaši pobežia do vrtuľníkov. Vy sa už len rozhodnite, či zostanete, či idete s nimi. Ak odídete, tak uvidíte zhrnutie a popis toho, čo sa stalo s oblasťami a postavami, ktoré ste stretli v závislosti od toho, ako ste konali počas hry.

Súvisiace hry: S.T.A.L.K.E.R. 2
Chernobyl 1986
Stalker Online
Chernobylite
Fear the Wolves
Survarium
S.T.A.L.K.E.R.: Clear Sky
S.T.A.L.K.E.R.: Shadow of ChernobylDiskusia Príspevkov: 23 Hodnotenie
427 hlasov

100
60
20

80
40
0
59
Zobraziť všetky Pridať príspevok| Návody | Autori |
© 99-2019 ABCgames.sk 
Facebook
 ABCgames.SK | CZ | E-shop hry |